Manipulacje powięziowe Stecco

Centrum Rehabilitacji Rehmedis - Warszawa | Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie

Manipulacje powięziowe wg.Stecco

metoda stecco terapia powięziowa   Powięź to tkanka, która otacza mięśnie, pęczki mięśniowe, pojedyncze włókna a także nerwy i narządy.  Aby obejrzeć jak wygląda, wystarczy zerwać zewnętrzną powłokę włóknistą z mięsa (np. pierś z kurczaka) przed gotowaniem. Dawniej nie doceniano jej roli w funkcjonowaniu narządu ruchu i powstawania bólu, dlatego większość atlasów anatomicznych prezentuje mięśnie bez białej powłoki powięziowej. W czasie ostatnich dziesięcioleci powstało wiele prac naukowych, które pokazują jak mylne było wcześniejsze podejście.

Powięź jest tkanką pełniącą wiele istotnych funkcji. Jej głównym zadaniem jest łączenie elementów naszego ciała w jedną całość, dzięki czemu nasze ruchy są złożone, a jeden segment ciała wpływa na inne.  Dzięki powięzi struktury naszego narządu ruchu mogą swobodnie ślizgać jedna wobec drugiej.

Zdrowa powięź jest elastyczna, z łatwością porusza się w czasie ruchu. Niestety różnorodne czynniki mogą wpływać na jej pogrubienie, które nazywamy „densyfikacją”. Tkanka ta staje się wtedy mniej elastyczna, niedokrwiona i bolesna. Do zaburzeń w układzie powięziowym może dojść w wyniku przeciążenia, urazu, zwichnięcia czy złamania. Niewątpliwy wpływ mają także oparzenia, nadmierny chłód a także czynniki związane z zaburzeniami hormonalnymi, niedożywieniem i  przekarmieniem człowieka.

rehabilitacja powięziowa            Jednym z autorów pracy nad powięzią jest Luigi Stecco, twórca metody manipulacji powięziowych. Metoda ta jest doskonałym sposobem pracy dla pacjentów z różnorodnymi dolegliwościami bólowymi narządu ruchu tj: bóle pleców, rwa barkowa i kulszowa, bóle przeciążeniowe mięśni i stawów, ograniczenia ruchomości stawów, stany pourazowe i pooperacyjne, choroby reumatoidalne itp.  Manipulacje powięziowe są szczególnie pomocne dla pacjentów z bólem przewlekłym trwającym wiele miesięcy czy lat, zlokalizowanym w różnych obszarach narządu ruchu.

Często w naszej w praktyce klinicznej spotykamy osoby zmagające się z dolegliwościami, które nie mają uchwytnej przyczyny. Z powodu braku potwierdzenia bólu w badaniach obrazowych pacjent trafia do naszego gabinetu z diagnozą np. fibriomialgii czy zaburzeń na tle psychicznym. Często okazuje się, że przyczyna dolegliwości tkwiła w układzie powięziowym.

Metoda manipulacji powięziowych posiada swój specyficzny model postępowania. W czasie pierwszego spotkania terapeuta zbiera dokładny wywiad, pytając pacjenta o wszystkie urazy i bóle jakie doświadczył w czasie życia. Jest to niezwykle istotny element, ponieważ ze względu na fakt, że powięź łączy nasze ciało w jedną całość, jej napięcia mogą przenosić się wzdłuż i wszerz naszego narządu ruchu. Różnorodne urazy, nawet te z dzieciństwa, mogą spowodować zgrubienie powięzi, która po wielu latach wpływają na występowanie bólu w odległych segmentach ciała.

leczenie powięzi    Dla przykładu skręcenie stawu skokowego może mieć wpływ na napięcie powięzi w obrębie łydki, co po latach może  spowodować nieprawidłowe napięcie wzdłuż całej tylnej części kończyny dolnej i doprowadzić do bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Po dokładnym wywiadzie terapeuta wykonuje testy ruchowe i palpacyjne oceniając, które obszary powięzi są pogrubiałe.

Manipulacje powięziowe wg.Stecco

Wnikliwa analiza pacjenta pozwala zauważyć w jaki sposób rozchodzą się napięcia w ciele pacjenta.  Następnie wykonuje manipulacje obszarów pogrubiałych, polegającą na rozcieraniu zgrubień. Zazwyczaj bezpośrednio po terapii zauważamy zmniejszenie dolegliwości bólowych czy poprawę zakresu ruchu. Po kilku, kilkunastu godzinach ból może zaostrzyć się ze względu na reakcję zapalną, do której zachodzi w przepracowanych punktach.  W kolejnych dobach, czasem nawet po 4-7 dniach następuje poprawa i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

  • Zadzwon i zapytaj o szczegóły zabiegu, tel: +48 609 844 444

    Telefon czynny 7 dni w tygodniu

  • +48 609 844 444

Jak przygotować sie do zabiegu?

Na wizytę należy przybyć 10 minut przed umówioną godziną (pacjenci przyjmowani są punktualnie).
Należy mieć ze sobą wszystkie możliwe badania, jakimi się aktualnie dysponuje.
W trosce o komfort pacjenta należy mieć wygodne i luźne ubranie lub strój na zmianę.
Na wizytę nie jest potrzebne skierowanie.

Pierwsza wizyta to szereg skrupulatnych czynności mających na celu ustalenie diagnozy i określenie planu terapii. Na pierwszej wizycie wykonywany jest również wstępny zabieg. Wizyta zawiera:

szczegółowy wywiad, analiza badań obrazowych, liczne testy kliniczne określające przyczynę dolegliwości,
ustalenie planu terapii, jej prognozy, czasu trwania,
wstępny zabieg fizjoterapeutyczny i wdrożenie pierwszych procedur leczenia.

Rehmedis do placówka dbająca o najwyższą jakość usług wobec pacjenta:

Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z wąskimi specjalizacjami
Indywidualne i skrupulatne procedury pracy z pacjentem
Jednoosobowe sale ćwiczeń
Dodatkowe zabiegi w cenie jednej wizyty (fizykoterapia, kinesiotaping, Dry Needling)
Stały kontakt fizjoterapeuty prowadzącego przez 7dni/tyg

Jak działamy?

Przykładowy plan leczenia pacjenta - przepuklina krążka międzykręgowego

Diagnostyka + Pierwszy zabieg

I Wizyta

Na pierwszej wizycie bardzo dokładnie przeprowadzamy wywiad chorobowy, diagnozujemy pacjenta strukturalnie i funkcjonalnie. Określamy przyczyny problemu i plan leczenia.

Przeprowadzamy również pierwszy zabieg.

Likwidacja bólu, dysfunkcji

Wizyty zabiegowe

Czynności fizjoterapeutyczne mające na celu zlikwidowanie źródła dolegliwości.

Pełny zakres terapii manualnej, fizykoterapia, kinesiotaping, dry needling.

Ilość wizyt: 2-5, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu

Stabilizacja

Indywidualna rehabilitacja funkcjonalna

Specjalistyczna forma rehabilitacji czynnościowej mająca na celu wzmocnienie i optymalizację układu w takim zakresie, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, umożliwić powrót do wszystkich czynności dnia codziennego bez ograniczeń i ryzyka odnowienia się dolegliwości.

Ilość wizyt: 5-10, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu.

Zapraszamy do kontaktu z nami

We will contact you within one business day.

Error while loading reCapcha. Please set the reCaptcha keys under Theme Options in admin area