Nieprawidłowa postawa jest spowodowana czynnikami takimi jak: niewłaściwy tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna, zbyt dużo czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem itp. Predyspozycje genetyczne, środowiskowe, przebyte choroby. Późniejsze deficyty postawy kręgosłupa prowadzą do zmian zwyrodnieniowych tworzących zespoły bólowe.
Kiedy rozwija się deficyt postawy, niektóre mięśnie stają się słabe, podczas gdy inne mogą stać się nadmiernie napięte. Podczas korekcji postawy fizjoterapeuta stara się osiągnąć jak największą równowagę napięcia mięśniowego. Wymaga to systematycznych, odpowiednio wykonywanych ćwiczeń, a czasem także terapii manualnej, wdrożenia nawyków w życiu codziennym. Funkcjonalne zmiany poziomu napięcia mięśniowego są całkowicie odwracalne, dlatego nie warto bagatelizować pierwszych oznak asymetrii w wyglądzie postawy. Czas jest baaaardzo ważny!
W kolejnym etapie deficytów postawy dochodzi do przykurczów mięśni, ścięgien, więzadeł i innych tkanek miękkich. Indywidualnie dobrane ćwiczenia, terapia manualna również mogą być skuteczne w tym czasie. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej będzie wrócić do punktu wyjścia.
Pojawiają się wtedy, gdy zmiany funkcjonalne wpłynęły na strukturę tkanek. Ćwiczenia na tym etapie również są niezwykle ważne, ale ich głównym celem jest zapobieganie dalszym deformacjom. Na tym etapie często nie ma możliwości skorygowania wady postawy do stanu wyjściowego, ale zapobiegają wielu przykrym konsekwencjom, takim jak: nasilający się przewlekły ból, zmniejszona wydolność oddechowa, ucisk narządów wewnętrznych, postępujące zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze.
Wygląd ciała a wada postawy
Po pierwsze, ciało nie wygląda już naturalnie, ale jest zdeformowane. Dziecko może już nie akceptować swojego wyglądu, może stracić pewność siebie. Psychika wpływa na zachwianie równowagi napięcia mięśniowego w ciele, a deficyty postawy pogłębiają się. Tworzy się błędne koło, które z czasem staje się coraz trudniejsze do zatrzymania.
Jeśli masz wątpliwości, czy postawa Twojego dziecka jest prawidłowa, natychmiast skonsultuj się z fizjoterapeutą. Im szybciej zostaną wyeliminowane odchylenia od naturalnej postawy, tym mniej trwałe zmiany wystąpią.
Dzieci mogą nie odczuwać objawów bólowych przez bardzo długi czas. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po długim okresie intensywnego dorosłego życia, nawet po wielu latach dorosłego życia, dlatego często trudno je zauważyć we wczesnych stadiach. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie wrócić do prawidłowej postawy. Z biegiem czasu mogą wystąpić trwałe zmiany, a na niektóre zabiegi może być już za późno.
Nieprawidłowa postawa to nie tylko problem dziecka.
Wielu dorosłych nie leczy odchyleń od prawidłowej postawy i napięcia mięśni. Mimo wielu trwałych zmian warto jak najszybciej podjąć leczenie. Na każdym etapie istnieje możliwość zapobiegania przykrym chorobom i co najważniejsze częściowego lub całkowitego wyeliminowania bólu. Wady postawy mogą również prowadzić do choroby krążka międzykręgowego kręgosłupa oraz innych zmian w jego obrębie. Czasami wystarczy niewielka zmiana postawy ciała, aby sytuacja się nie powtórzyła.
Im szybciej zostanie zdiagnozowana wada postawy, tym szybsze i skuteczniejsze będzie leczenie.