wada postawy rehabilitacja warszawa

mgr Ramona ŚRAMKOWSKA

FIZJOTERAPEUTKA DZIECI

 

mgr Ramona Śramkowska Fizjoterapia warszawa

Rehabilitacja wad postawy

Rehabilitacja wad postawy Warszawa

  W wadach postawy istotny jest czas i wczesne postawienie prawidłowej diagnozy. Jest to szczególnie ważne przy rehabilitacji wad postawy kręgosłupa (skolioza, plecy okrągłe, plecy płaskie) lub kończyn dolnych (płaskostopie, koślawość lub szpotawość stóp i kolan). Wskazują na to badania obrazowe i czynnościowe, takie jak ocena statyki i dynamiki ciała, analizy chodu, przykurcze mięśniowe, zakres ruchu w stawach. Fizjoterapeuta specjalista może precyzyjnie dobrać zabiegi, które pozwolą wprowadzić do codziennego życia dobre nawyki prowadzące do prawidłowej postawy ciała.  Wczesna diagnoza możliwej patologii pomoże uniknąć późniejszych konsekwencji czy nawet interwencji chirurgicznej.

Skuteczna rehabilitacja wad postawy:
Wady kręgosłupa: skolioza, plecy okrągłe, plecy płaskie, asymetrie oraz wady ułożenia miednicy, koślawość stóp i kolan, szpotawość stóp i kolan, płaskostopie, wady klatki piersiowej.

  • Nowoczesne metody leczenia chorób kręgosłupa.
  • Doświadczony i kompetentny zespół specjalistów.
  • Szczegółowa diagnostyka i skrupulatnie realizowany indywidualny plan terapii.
  • Praca w jednoosobowych salach fizjoterapii.
  • Stały kontakt pacjent z fizjoterapeutą prowadzącym.
  • Zadzwon i zapytaj o szczegóły zabiegu, tel: +48 609 844 444

    Telefon czynny 7 dni w tygodniu

  • +48 609 844 444

Etapy leczenia chorób kręgosłupa w Rehmedis

ETAP I

ETAP II

ETAP III

Czynniki przyczyniające się do wad postawy

     Nieprawidłowa postawa jest spowodowana czynnikami takimi jak: niewłaściwy tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna, zbyt dużo czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem itp.  Predyspozycje genetyczne, środowiskowe, przebyte choroby. Późniejsze deficyty postawy kręgosłupa prowadzą do zmian zwyrodnieniowych tworzących zespoły bólowe.

     Kiedy rozwija się deficyt postawy, niektóre mięśnie stają się słabe, podczas gdy inne mogą stać się nadmiernie napięte. Podczas korekcji postawy fizjoterapeuta stara się osiągnąć jak największą równowagę napięcia mięśniowego. Wymaga to systematycznych, odpowiednio wykonywanych ćwiczeń, a czasem także terapii manualnej, wdrożenia nawyków w życiu codziennym. Funkcjonalne zmiany poziomu napięcia mięśniowego są całkowicie odwracalne, dlatego nie warto bagatelizować pierwszych oznak asymetrii w wyglądzie postawy. Czas jest baaaardzo ważny!

     W kolejnym etapie deficytów postawy dochodzi do przykurczów mięśni, ścięgien, więzadeł i innych tkanek miękkich. Indywidualnie dobrane ćwiczenia, terapia manualna również mogą być skuteczne w tym czasie. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej będzie wrócić do punktu wyjścia.

 

Deficyty posturalne

     Pojawiają się wtedy, gdy zmiany funkcjonalne wpłynęły na strukturę tkanek. Ćwiczenia na tym etapie również są niezwykle ważne, ale ich głównym celem jest zapobieganie dalszym deformacjom. Na tym etapie często nie ma możliwości skorygowania wady postawy do stanu wyjściowego, ale zapobiegają wielu przykrym konsekwencjom, takim jak: nasilający się przewlekły ból, zmniejszona wydolność oddechowa, ucisk narządów wewnętrznych, postępujące zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze.

Wygląd ciała a wada postawy

    Po pierwsze, ciało nie wygląda już naturalnie, ale jest zdeformowane. Dziecko może już nie akceptować swojego wyglądu, może stracić pewność siebie. Psychika wpływa na zachwianie równowagi napięcia mięśniowego w ciele, a deficyty postawy pogłębiają się. Tworzy się błędne koło, które z czasem staje się coraz trudniejsze do zatrzymania.

    Jeśli masz wątpliwości, czy postawa Twojego dziecka jest prawidłowa, natychmiast skonsultuj się z fizjoterapeutą. Im szybciej zostaną wyeliminowane odchylenia od naturalnej postawy, tym mniej trwałe zmiany wystąpią.

 

Wady postawy u dzieci

     Dzieci mogą nie odczuwać objawów bólowych przez bardzo długi czas. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po długim okresie intensywnego dorosłego życia, nawet po wielu latach dorosłego życia, dlatego często trudno je zauważyć we wczesnych stadiach. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie wrócić do prawidłowej postawy. Z biegiem czasu mogą wystąpić trwałe zmiany, a na niektóre zabiegi może być już za późno.

skolioza rehabilitacja

Nieprawidłowa postawa to nie tylko problem dziecka.

     Wielu dorosłych nie leczy odchyleń od prawidłowej postawy i napięcia mięśni. Mimo wielu trwałych zmian warto jak najszybciej podjąć leczenie. Na każdym etapie istnieje możliwość zapobiegania przykrym chorobom i co najważniejsze częściowego lub całkowitego wyeliminowania bólu. Wady postawy mogą również prowadzić do choroby krążka międzykręgowego kręgosłupa oraz innych zmian w jego obrębie. Czasami wystarczy niewielka zmiana postawy ciała, aby sytuacja się nie powtórzyła.

 

    Im szybciej zostanie zdiagnozowana wada postawy, tym szybsze i skuteczniejsze będzie leczenie.

    Dobrze i skrupulatnie prowadzona rehabilitacja wad postawy w Rehmedis dzięki indywidualnie dobranym metodom połączona z autorskimi procedurami Rehmedis oraz odpowiednio dobranymi ćwiczeniami skutecznie pomaga:

Plecy:

  • skrzywienia kręgosłupa  – asymetria barków, łopatek, miednicy itp.,
  • plecy okrągłe,
  • plecy wklęsłe,
  • plecy okrągło-wklęsłe,
  • plecy płaskie,
  • przodo/tyło pochylenie miednicy

Kolana:

  • koślawe kolana,
  • kolana szpotawe.

Stopy:

  • koślawa stopa,
  • szpotawa stopa,
  • stopa końsko-szpotawa,
  • płaskostopie.

Jak przygotować sie do zabiegu?

Na wizytę należy przybyć 10 minut przed umówioną godziną (pacjenci przyjmowani są punktualnie).
Należy mieć ze sobą wszystkie możliwe badania, jakimi się aktualnie dysponuje.
W trosce o komfort pacjenta należy mieć wygodne i luźne ubranie lub strój na zmianę.
Na wizytę nie jest potrzebne skierowanie.

Pierwsza wizyta to szereg skrupulatnych czynności mających na celu ustalenie diagnozy i określenie planu terapii. Na pierwszej wizycie wykonywany jest również wstępny zabieg. Wizyta zawiera:

szczegółowy wywiad, analiza badań obrazowych, liczne testy kliniczne określające przyczynę dolegliwości,
ustalenie planu terapii, jej prognozy, czasu trwania,
wstępny zabieg fizjoterapeutyczny i wdrożenie pierwszych procedur leczenia.

Rehmedis do placówka dbająca o najwyższą jakość usług wobec pacjenta:

Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z wąskimi specjalizacjami
Indywidualne i skrupulatne procedury pracy z pacjentem
Jednoosobowe sale ćwiczeń
Dodatkowe zabiegi w cenie jednej wizyty (fizykoterapia, kinesiotaping, Dry Needling)
Stały kontakt fizjoterapeuty prowadzącego przez 7dni/tyg

  • Zadzwon i zapytaj o szczegóły zabiegu, tel: +48 609 844 444

    Telefon czynny 7 dni w tygodniu

  • +48 609 844 444

Jak działamy?

Przykładowy plan leczenia pacjenta - przepuklina krążka międzykręgowego

Diagnostyka + Pierwszy zabieg

I Wizyta

Na pierwszej wizycie bardzo dokładnie przeprowadzamy wywiad chorobowy, diagnozujemy pacjenta strukturalnie i funkcjonalnie. Określamy przyczyny problemu i plan leczenia.

Przeprowadzamy również pierwszy zabieg.

Likwidacja bólu, dysfunkcji

Wizyty zabiegowe

Czynności fizjoterapeutyczne mające na celu zlikwidowanie źródła dolegliwości.

Pełny zakres terapii manualnej, fizykoterapia, kinesiotaping, dry needling.

Ilość wizyt: 2-5, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu

Neurostabilizacja

Rehabilitacja funkcjonalna

Specjalistyczna forma neurorehabilitacji mająca na celu wzmocnienie i optymalizację układu ruchu, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, umożliwić powrót do aktywności bez ograniczeń i ryzyka odnowienia się dolegliwości.

Ilość wizyt: 5-10, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu.