Metoda Mulligana jest metodą pochodzącą z Nowej Zelandii. Jest kompleksowym systemem rehabilitacji jest rozwijającą się wraz z postępem medycyny i rozwojem badań naukowych.
Koncepcja metody polega m.in. na połączeniu biernego ruchu wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Zmiany w obrębie danego segmentu ruchowego (w tym stawów międzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu a przez to ból w czasie jego wykonywania. Dysfunkcje w mechanice poszczególnych elementów mogą wpływać na siebie wzajemnie, ale ich analiza powinna odbywać się wieloaspektowo w odniesieniu do całego narządu ruchu, a także innych układów.
Metoda Mulligana to:
- bezbolesność technik mobilizacyjnych,
- obciążenie funkcjonalne powierzchni stawowych siłą grawitacji;
- połączenie ruchu biernego i mobilizacji w płaszczyźnie powierzchni stawowych;
- akcentowanie docisku na końcu bezbolesnego ruchu;
Zastosowanie metody Mulligana daje rehabilitacji wiedzę i nowe narzędzia do pracy z pacjentami z dysfunkcjami w obrębie kręgosłupa, stawów obwodowych i z chorobą krążka międzykręgowego, bólami i zawrotami głowy, chronicznymi stanami bólowymi narządu ruchu i innymi…
Elementy Technik terapeutycznych będące połączone z ruchem dają możliwość zastosowania ich u pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych jak i leczonych w trybie ambulatoryjnym.
Dają pacjentowi niezbędne informacje dotyczące postępowania w okresie zaostrzenia dolegliwości bólowych, wykonywania czynności dnia codziennego w sposób bezpieczny.
Doskonale przygotowują do profilaktyki oraz przejęcia przez pacjenta części terapii do pracy w domu we własnym zakresie.
Największym atutem koncepcji Mulligana jest bezbolesność metody, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo zabiegów, zarówno pacjenta jak i terapeuty oraz stosowanie pozycji obciążenia ciężarem ciała bez uzyskiwania chwilowego odciążenia. Pacjent nie jest w sposób bierny poddawany terapii, lecz aktywnie w niej uczestniczy.