Jak długo trwa RWA KULSZOWA?
Poruszane tematy
- Jak długo trwa RWA KULSZOWA?
- Jak długo trwa RWA KULSZOWA?
- Od czego zależy, że u niektórych rwa przemija szybciej a u innych trwa bardzo długo?
- Jak leczyć rwę kulszową?
- Jakie metody rehabilitacji są najskuteczniejsze w rwie kulszowej?
- Jakie błędy popełniają pacjenci z rwą kulszową?
- Co zrobić, kiedy pojawi się objaw rwy kulszowej?
- Części ciała | Zagadnienia
- Najczęściej czytane
- Photostream
Jak długo trwa RWA KULSZOWA?
Poruszane tematy
Rwa kulszowa to objaw promieniujący do nogi, często do łydki, stopy a nawet palucha u nogi, najczęściej w wyniku uszkodzenia krążka miedzykręgowego i jego kompresji na nerw rdzeniowy. Najczęściej ustępuje po kilku tygodniach. Czasami nieco krócej, ale bywa, że trwa przez miesiące a przewlekle nawet przez lata.
Od czego zależy, że u niektórych rwa przemija szybciej a u innych trwa bardzo długo?
Zależy do głównie od stopnia ucisku uszkodzonego krążka międzykręgowego na korzeń nerwowy w kręgosłupie, od wielkości przepukliny oraz dodatkowych zmiany w obrębie kręgosłupa, takich jak dehydratacja czy zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. Stan układu mięśniowego to kolejny bardzo istotny i w większości przypadków decydujący czynnik, mający wpływa na czas trwania rwy kulszowej.
Jak leczyć rwę kulszową?
Po pierwsze trzeba mieć pewność, że objaw rwy kulszowej na pewno pochodzi od kręgosłupa i uszkodzonego dysku, ponieważ podobny objaw mogą wywołać wszelakie zespoły kompresji pniowych np. zespół mięśnia gruszkowatego, wszelkie zapalenia lub uszkodzenia tkanek, wokół których przebiega pień nerwu kuszowego.
Najlepszym badaniem obrazowym, gdzie lekarz lub fizjoterapeuta ocenia stan struktur kręgosłupa to rezonans magnetyczny. Ale diagnostyka nie polega na analizie samego badania obrazowego, ale na testach klinicznych przeprowadzanych w gabinecie po uprzednim szczegółowym wywiadzie. Wszystkie te połączone czynności muszą potwierdzić przyczyny objawu.
Jeśli mamy już pewność diagnostyczną i wiemy, że przyczyną rwy jest uszkodzenie krążka międzykręgowego kręgosłupa, należy rozpocząć leczenie. Jeśli jest stan ostry rwy kulszowej, gdzie najmniejszy ruch sprawa duży ból, uniemożliwiający poruszanie się to taki stan wspomaga się lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i czasami rozkurczowymi. Suplementuje się witaminę B12.
Wbrew niektórym mitom, pomaga rozgrzewanie kręgosłupa, ponadto pomagają wybrane pozycje ułożeniowe odciążające kręgosłup. Kiedy stan ostry trwa długo, leki nie pomagają, można rozważyć zastrzyk nadtwardówkowy, ale to w sytuacjach, kiedy osoba kwalifikuje się do takiego zastrzyku.
Kiedy objaw rwy jest już umiarkowany, istotną rolą jest fizjoterapia. Rehabilitacja kręgosłupa oraz nowoczesne metody pracy z przepukliną są bardzo skuteczne i celem takich metod jest całkowity powrót do zdrowia. Przepuklina krążka (nawet bardzo duża) może się wchłonąć bez operacji, wymaga specjalistycznej pracy, która jest poprzedzona skrupulatnie i indywidualnie przygotowanym planem rehabilitacji. Pacjent poza pracą z fizjoterapeutą oraz przygotowanymi przez niego ćwiczeniami, które wykonuje w domu, często musi zmieniać nawyki, przyzwyczajenia, które mają negatywnym wpływ na jego kręgosłup.
Czasami pacjent wymaga operacji. Dzieje się to wtedy, kiedy w wyniku kompresji dochodzi do uszkodzenia nerwów, co manifestuje się niedowładem kończyny lub objawami związanymi z nietrzymaniem moczu i kału. Często na decyzje o operacji wpływają dodatkowe czynniki lub uszkodzenia w obrębie kręgosłupa, które zmniejszają szanse powodzenia rehabilitacji.
Jakie metody rehabilitacji są najskuteczniejsze w rwie kulszowej?
Nie ma najlepszych i uniwersalnych metod. Mimo, że każdy pacjent odczuwa podobnie objaw rwy, to czynników i zależności, które mają wpływa na ten objaw i wybór metod pracy z pacjentem jest bardzo dużo i są to:
- Poziom kręgosłupa, na którym uszkodzony jest krążek
- Wielkość, szerokość uszkodzenia krążka oraz stopień kompresji
- Wysokość krążka (stopień dehydratacji)
- Kształt krzywizny – lordozy
- Stan stawów miedzykręgowych
- Stan więzadeł przykręgosłupowych
Czynniki ogólne:
- Stan innych segmentów kręgosłupa
- Stan układu mięśniowego – bardzo ważny!
- Przebyte urazy, operacje i choroby towarzyszące
- Specyfika pracy zawodowej
- Indywidualne nawyki, predyspozycje
- Aktywność fizyczna pacjenta, jego wiek
- Motywacja pacjenta, świadomość
- Stan emocjonalny, stres, czynniki psychsomatyczne
Jakie błędy popełniają pacjenci z rwą kulszową?
Podstawowym błędem to ignorowanie pierwszych objawów, tych lekkich czy umiarkowanych oraz leczenie się na własną rękę.
Ludzie często doradzają sobie na wszelkich grupach w socjal mediach, co prawie zawsze jest szkodliwe. Pułapką jest to, że osoba, która została wyleczona z rwy kulszowej, często sugeruje innej osobie sposoby postępowania, które jej pomogły. Tak jak wspominałem wcześniej, praca z takim problemem jest indywidulana i bardzo skrupulatna. Często jest tak, że mimo podobnych problemów postępowanie jest o 180 stopni inne od osoby, która miała tą samą diagnozę i podobny objaw. Z takich internetowych rad nie należy korzystać.
Sugerowanie się instrukcjami z video poradników. Youtube, TikTok, Facebook, Instagram jest pełen filmów, gdzie medycy, fizjoterapeuci, masażyści a często osoby udające medyków, pokazują złote rady na rwę kulszową. Niestety jest to plaga i często służy to do zbierania przez nich zasięgów w socjal mediach i ma się nijak, co do fachowej pomocy. Przez tak szkodliwe działania pacjenci trafiają do prawdziwych specjalistów za późno lub już w zaawansowanym stanie.
Kolejnym błędem to interpretacja przez pacjenta opisu badania obrazowego. Opis rezonansu to informacja bardzo poglądowa. Bardziej jest to medyczny dokument urzędowy niż wiążący dokument diagnostyczny. Dobrzy medycy nie czytają opisów, tylko analizują badanie obrazowe i korelują to z resztą czynności diagnostycznych.
Częstym błąd to również leczenie się u znachorów, kręgarzy, którzy obiecują wciśnięcie dysku, nastawienie kręgosłupa lub inne cuda. Dysku nie da się wcisnąć a kręgosłupa się na da nastawić (przestawić). Pacjent często myśli życzeniowo, wierzy w zamieszczane filmiki znachorów w mediach, pokazujące uzdrowienia po jednej wizycie, które bywają bardzo przekonywujące. Proszę pamiętać, że nie ma cudów. Prawdziwy i rzetelny medyk opisze problem i określi stan zdrowia obiektywnie, nawet jeśli nie jest to na rękę pacjenta, bo tak mu nakazuje wiedza medyczna i prawo zawodowe, któremu podlega. Znachorzy często to wykorzystują, obiecując nierealne efekty, uleczenie schorzeń nieuleczalnych oraz szybki i prosty powrót do zdrowia.
Zawsze należy sprawdzać kompetencje zawodowe specjalistów w rejestrach medycznych.
Co zrobić, kiedy pojawi się objaw rwy kulszowej?
Nic się nie dzieje bez przyczyny. Pierwsza sprawa to znaleźć i umówić wizytę u dobrego lekarza lub fizjoterapeuty specjalizującego się w chorobach kręgosłupa. To jedyne i najlepsze rozwiązanie. Trzeba też pamiętać, że leczenie przyczyny rwy kulszowej to proces, który trwa, który wymaga zmian i przyzwyczajeń w życiu pacjenta i jeśli prowadzony jest w sposób fachowy to jest skuteczny i ogromnej większości pacjentów pozwala na pełny powrót do zdrowia i aktywności.
Leave a reply