W wyniku zapalenia kaletki krętarzowej dochodzi do wystąpienia uciążliwych dolegliwości bólowych. Kaletka krętarzowa to taka torebka z płynem. Jest ona umiejscowiona na górnej powierzchni uda nad kością biodrową. Leży w części zewnętrznej. Bardzo często do zapalnie kaletki krętarzowej dochodzi samoistnie. 

    Objawia się to bólem zewnętrznej powierzchni biodra – okolice krętarza. Może zajść potrzeba usunięcia płynu zgromadzonego. Stosuje się ponadto wstrzykiwania leków przeciwzapalnych, które zmniejszają stan zapalny i działają przeciwbólowo, znieczulają również miejsce, w którym zostają wstrzyknięte. 

    Zanim nastąpi poprawa, może występować uczucie dyskomfortu, jednak ból nie powinien znacznie się nasilać. Jeśli dojdzie do znacznego zwiększenia się dolegliwości powodujących dyskomfort, należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą. Również jeżeli zaczyna występować obrzęk a miejsce wkłucia jest wyraźnie ocieplone. Wraz ze zmniejszającymi się dolegliwościami bólowymi, jeżeli zabieg został poprawnie wykonany i nie występują żadne powikłania, należy koniecznie aczkolwiek stopniowo wprowadzać odpowiednie ćwiczenia. 

    Czynniki mogą prowadzić do zapalenia kaletki krętarzowej to niektóre sporty jak na przykład kulturystyka czy też jednorazowo zwiększona aktywność fizyczna, kiedy to organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku fizycznego, a zostaje poddany bardzo intensywnym ćwiczeniom. Do zapalenia może również prowadzić nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń rozciągających. 

    Czynniki te znacząco przyczyniają się do zwiększonego ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Inne przyczyny to także występowanie złogów wapniowych ze zmianami degeneracyjnymi ścięgien, ostre lub przewlekłe infekcje bądź zapalenie stawów. Jeśli zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, to objawy zwykle ustępuję w okresie od tygodnia do dwóch tygodni. Ważna jest także profilaktyka, która polega na dopasowaniu rodzaju i intensywności aktywności fizycznej do własnych możliwości oraz unikanie zbędnych przeciążeń w okolicy stawu. W sportach kontaktowych konieczne jest używanie ochraniaczy, przed wysiłkiem fizycznym należy pamiętam o odpowiedniej rozgrzewce. 

  Endoproteza stawu biodrowego rehabilitacja

 

    Tylko prawidłowa rehabilitacja daje szansę na odzyskanie pełnej sprawności fizycznej i powrócenie do pełnej ruchomości w obrębie stawu. Inne objawy poza dolegliwościami bólowymi, które mogą się pojawić przy tym schorzeniu to promieniowanie bólu do innych części ciała a także może wystąpić gorączka. W takim wypadku konsultacja lekarska jest niezbędna, bowiem zaniedbanie i bagatelizowanie tych objawów może prowadzić do postępującego procesu zapalnego co w efekcie końcowym przyniesie zmiany zwyrodnieniowe, których z kolei nie da się cofnąć. W przypadku gdy pacjent jest w trakcie leczenia lub już po etapie leczenia, a dolegliwości się nasilają bądź pojawiają powrotem po ich uprzednim ustąpieniu, również należy się zgłosić do lekarza bo może to wiązać się z efektem ubocznym działania zastosowanych leków. 

    Ważnym czynnikiem jest także ogólna dbałość o kondycję fizyczną. Jeśli leczenie nie zostanie podjęcie, może dojść do nasilenia procesu chorobowego, który będzie skutkował ograniczeniem ruchomości w obrębie stawu dotkniętego procesem zapalnym, a w najgorszych przypadkach może dojść nawet do zamrożenia stawu czyli jego całkowitego zesztywnienia. W przypadku gdy zmiany są już na tyle zaawansowane, że leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, stosuje się leczenie operacyjne, które polega na wycięciu chorej kaletki. Dotyczy to również tych pacjentów, którzy zaniedbali niezbędną rehabilitację doprowadzając do stałych zmian. 

Leave a reply