ból kręgosłupa ćwiczenia      Ból dolnego odcinka kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości bólowych wśród osób dorosłych. Według danych epidemiologicznych nawet do 85% osób doświadczy w swoim życiu bólu kręgosłupa przynajmniej raz życiu. 40% populacji doświadcza bólu kręgosłupa przynajmniej raz w roku. Większość osób z bólem dolnego odcinka kręgosłupa (bo aż 90%) nie wiąże go z konkretnym urazem. Ból najczęściej powstaje samoistnie i wraz z upływem czasu zwiększa się. Wtedy pacjenci najczęściej zasięgają opinii specjalistów.

Jakie są główne czynniki predysponujące do bólu?

Przyczyn bólu może być bardzo wiele jednak do najczęstszych zaliczamy:

  • zbyt długi czas przebywania w pozycji siedzącej
  • brak ruchu
  • stres
  • niezdrowa dieta
  • zbyt krótki sen
  • nieprawidłowy wzorzec oddechowy
  • nieprawidłowe sposoby podnoszenia przedmiotów
  • nadmierna masa ciała

Jak możemy zmniejszyć dolegliwości bólowe?

Odpowiedź jest prosta! Należy zniwelować działanie czynników predysponujących do wystąpienia bólu. Spróbuj częściej zmieniać pozycję podczas pracy, postaraj się jeść więcej warzyw, połóż się wcześniej spać. To tylko kilka nawyków, które mogą mieć istotny wpływ na odczucia bólowe. Zacznij od kilku zmian i spróbuj wcielić je w życie. Oprócz wyżej wymienionych nawyków, skutecznym sposobem na zniwelowanie dolegliwości bólowych są ćwiczenia, które z łatwością wykonasz w domu. Do ich wykonania nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Poniżej przedstawię ci kilka z nich.

 

Relaksacja odcinka lędźwiowego połączona z oddechem

Karol Kukla ćwiczenia

Połóż nogi na krześle lub piłce. Odcinek lędźwiowy powinien całkowicie przylegać do podłoża. Ułóż ręce na dolnych żebrach.  Podczas wdechu postaraj się, aby żebra rozszerzały się na boki (w twoje ręce) i w kierunku podłogi. Powtórz 10 razy.

  Sakralizacja

Rozciąganie mięśni pośladkowych

karol kukla fizjoterapia

karol kukla rehmedis

Połóż się na plecach ze zgiętymi kolanami. Załóż jedną nogę na drugą.

Przyciągnij drugą nogę do klatki piersiowej i przytrzymaj 15 sekund. Powtórz 5 razy na każdą stronę.

Neuromobilizacja nerwu kulszowego

rehabilitacja kręgosłupa warszawa

Połóż się na plecach. Zegnij oba kolana. Jedną nogę złap za udo i przyciągnij do klatki piersiowej. Wyprostuj kolano na tyle, ile możesz. Wykonuj naprzemienne ruchy stopy do siebie i od siebie, utrzymując wyprost w kolanie. Wykonaj to ćwiczenie 2 razy po 2 min na każdą stronę.

Dead bug

ćwiczenia na kręgosłup

ćwiczenia na ból kręgosłupa

W leżeniu na plecach unieść nogi zgięte w biodrach i kolanach do kąta 90 stopni. Ręce unieś w stronę sufitu. Następnie opuść jedną rękę i przeciwległą nogę w stronę podłoża (nie powinna ona dotknąć podłogi). Powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy na każdą stronę, w dwóch seriach.

Bridge

ćwiczenia kręgosłup dyskopatia

ćwiczenia dysk

W leżeniu na plecach z ugiętymi nogami unieś biodra w stronę sufitu. Nie przekraczaj linii łączącej barki z kolanem. Powtórz 15 razy, w dwóch seriach.

           Pokazane przeze mnie powyżej ćwiczenia przeznaczone są dla osób z niezbyt intensywnym bólem kręgosłupa. Mogą także służyć jako prewencja nawrotów epizodów bólowych. Jeśli twój ból pojawił się nagle lub ciągle nawraca, bezzwłocznie zgłoś się do fizjoterapeuty. Jedynie indywidualnie dobrana fizjoterapia połączona z treningiem medycznym są w stanie kompleksowo zadziałać na ból dolnego odcinka kręgosłupa.

Autor wpisu:

Karol Kukla fizjoterapeuta Warszawa

mgr KAROL KUKLA

FIZJOTERAPEUTA

więcej informacji…

 

Rehabilitacja funkcjonalna narządu ruchu:

  • rehabilitacja czynnościowa
  • rehabilitacja pourazowa, profilaktyka
  • rehabilitacja sportowa
  • trening funkcjonalny
  • trening stabilizacyjny
  • masaż klasyczny, sportowy, leczniczy

Specjalizuje się w treningu funkcjonalnym kręgosłupa, treningu stabilizacyjnym, rehabilitacji czynnościowej narządu ruchu. Od urodzenia jest związany ze sportem. Przez wiele lat uprawiał lekkoatletykę.

Członek stowarzyszenia „Fizjoterapia Polska”.

Kursy:

  • współczesne metody diagnostyki i leczenia tkanek miękkich
  • kinesiotaping
  • masaż tkanek głębokich
  Neuralgia potyliczna

Szkolenia specjalistyczne:

  •      ostry dysk
  •      terapia narzędziowa tkanek miękkich
  •      tułów  nasza podpora
  •      staw biodrowy
  •      obręcz barkowa
  •      szkolenie stopa
  •      kolano – stopa
  •      szkolenie ratownictwa i pierwszej pomocy

Rehmedis-rehabilitacja-kręgosłupa-warszawa

Kilka powodów, dlaczego warto skorzystać z naszych usług:

 

Doświadczeni specjaliści

Nasz zespół to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, najwyższymi kwalifikacjami zawodowymi oraz pracujący uznanymi i przede wszystkim skutecznymi metodami leczenia.​

 

Precyzyjne procedury

Etapy leczenia dzielimy na trzy części: diagnostyka, likwidacja bólu, stabilizacja. Procedury postępowania są precyzyjnie dostosowane do pacjenta.

Często poświęcamy dodatkowy czas na analizę problemu, wewnętrzne konsultacje, aby jak najskuteczniej pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia.​​

 

Najskuteczniejsze metody fizjoterapii

W naszym postępowaniu każdy krok jest przemyślany, a jego efekty dokładnie przewidziane, co daje nam bardzo dobre rezultaty leczenia.

Pracujemy nowoczesnymi metodami fizjoterapii precyzyjnie dobranymi do choroby pacjenta na każdym etapie leczenia.

 

Komfort w standardzie

Zarówno zabiegi fizjoterapeutyczne jak rehabilitacja funkcjonalna (ćwiczenia) odbywają się w pojedynczych (jednoosobowych) salach rehabilitacyjnych, gdzie przebywa tylko jeden pacjent i fizjoterapeuta.

Gwarantuje to pacjentowi najwyższy komfort i bezpieczeństwo, zapewnia intymność i wygodę.​

 

Dodatkowe zabiegi w cenie jednej wizyty

Fizykoterapia, kinesiotaping czy suche igłowanie to zabiegi, za które pacjent nie dopłaca.

Cena zabiegów jest zawsze stała, bez dodatkowych kosztów. Dla nas liczy się efekt leczenia, dlatego dokładamy wszelkich starań i środków by skutecznie pomóc pacjentowi.

 

Stała dyspozycja fizjoterapeuty

Monitorujemy, kontrolujemy i dokumentujemy cały proces leczenia, analizujemy wyniki oraz przebieg terapii na każdym etapie.

Zapewniamy pacjentowi komfort i gwarantujemy stały kontakt z fizjoterapeutą przez 7 dni w tygodniu na każdym etapie rehabilitacji

 

Leave a reply