Wiele osób odczuwa jednocześnie ból odcinka szyjnego oraz zawroty głowy. Zawroty głowy mogą pojawiać się i znikać wraz z ruchem odcinka szyjnego kręgosłupa i mogą obejmować niestabilność, niewyraźne widzenie, szumy uszne, nudności, bóle głowy lub inne niepokojące objawy. Oto kilka możliwych sposobów, w jakie problem szyi może przyczynić się do zawrotów głowy.

Uraz kręgosłupa szyjnego

    Skutek wypadku samochodowego w przeszłości lub nawet niepozornej stłuczki, która w konsekwencji  mogła spowodować obrażenia kręgosłupa szyjnego. Zwłaszcza jeśli auto uderzyło nas z tyłu, wtedy dochodzi do urazu Whiplash – uraz kręgosłupa szyjnego. Podczas gdy ból szyi jest najczęstszym objawem kręgosłupa szyjnego, może występować wiele innych objawów, takich jak zawroty głowy.

    Silne zawroty głowy zaraz po wypadku, mogą to być spowodowane wstrząsem mózgu, który miał miejsce w momencie zderzenia. Inną możliwością jest uszkodzenie wyspecjalizowanych receptorów w mięśniach odcinka szyjnego lub stawach. Uważa się, że mięśnie i stawy szyi mają receptory wysyłające wiadomości do mózgu. Receptory te informują o położeniu głowy i szyi. Uważa się, że wraz z uchem wewnętrznym i oczami proprioceptory na szyi odgrywają rolę w utrzymywaniu równowagi. Uraz tych proprioceptorów może przyczynić się do zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, zaburzeń poczucia stabilnej postawy.

zawroty głowy po wypadku

      Często skutki wypadku samochodowego/stłuczki lub innego incydentu w którym doszło do silnego szarpnięcia szyją są odczuwane po bardzo długim czasie. Często taki uraz powoduje uszkodzenie więzadeł, co w konsekwencji i po pewnym czasie prowadzi do niestabilności poszczególnych segmentów odcinka szyjnego, a co za tym idzie dolegliwości odcinka szyjnego z zawrotami głowy włącznie.

Niewydolność kręgowo-podstawna

     Gdy jedna z tętnic kręgowych zostanie ściśnięta lub zapętlona w odcinku szyjnym kręgosłupa, może to spowodować niewydolność kręgowo-podstawną. Skutkiem tego jest zmniejszona ilość krwi docierająca do mózgu, ucha wewnętrznego lub pnia mózgu. Kiedy tak się dzieje, mogą wystąpić poważne objawy, w tym zawroty głowy.

  Kręgozmyk

ucisk szyja

Objaw obejmuje przejściowe zawroty głowy lub inne objawy występujące, gdy głowa jest odwrócona na bok. Chociaż ten rodzaj ucisku jest rzadki, najczęściej występuje między kręgami C1 i C2 w kręgosłupie szyjnym. Podobny objaw może być spowodowany  osteofitem na kręgu będący w okolicy tętnicy, która ją uciska, gdy głowa jest obrócona.

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego

      Zespół bólu mięśniowo-powięziowego występuje, gdy w mięśniach i otaczających tkankach łącznych rozwijają się bolesne punkty spustowe. Kiedy ten stan jest przede wszystkim odczuwalny w okolicy szyi, nazywa się to zespołem bólu mięśniowo-powięziowego. Oprócz posiadania delikatnych punktów spustowych, które mogą wywołać ból po dotknięciu lub podczas aktywności, mięśnie mogą stać się obolałe i sztywne, a ból może rozprzestrzenić się na głowę lub ramiona. Chociaż zespół bólu mięśniowo-powięziowego szyjki występuje rzadko, szacuje się, że około jedna trzecia osób z tym schorzeniem ma również zawroty głowy.

ból szyi siedzenie

       Zespół bólu mięśniowo-powięziowego odcinka szyjnego nie ma znanej przyczyny. Niektóre przypuszczenia  obejmują wcześniejsze obrażenia, przeciążenia odcinka szyjnego, złą postawę zwłaszcza w długotrwałej pracy biurowej, stres. Chociaż związek między bólem szyi a zawrotami głowy jest niejasny, niektóre dowody sugerują, że leczenie zespołu bólu mięśniowo-powięziowego – na przykład poprzez metody miękkiej terapii manualnej, rehabilitacji powięziowej, technik punktów spustowych przynosi bardzo dobre efekty. W skrajnych przypadkach wykonuje się suche igłowanie punktów spustowych.

Kiedy iść do fizjoterapeuty

     Lekarz lub fizjoterapeuta powinien ocenić niewyjaśnione zawroty głowy, zwłaszcza jeśli utrzymuje się lub powraca. Należy przeprowadzić badanie fizykalne i przeprowadzić testy diagnostyczne, zlecić badania obrazowe, aby zidentyfikować możliwą przyczynę bólu szyi i / lub zawrotów głowy. Chociaż obecnie nie ma testu diagnostycznego, który udowodniłby, że problem z szyją powoduje zawroty głowy, fizjoterapeuta może zawęzić listę możliwych przyczyn i zalecić specjalistyczną rehabilitacje, dostosowaną ją do objawów klinicznych.

  Zespół ogona końskiego

      Kiedy ból szyi i / lub zawroty głowy towarzyszą innym niepokojącym objawom: uporczywe nudności, silny ból głowy, gorączkę, dreszcze, osłabienie, drętwienie lub zaburzenia czynności jelit / pęcherza, może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Wtedy niezwłocznie zasięgnij porady lekarza.

 

 

Rehmedis-rehabilitacja-kręgosłupa-warszawa


Leczenie w REHMEDIS


Umów wizytę ONLINE

Leave a reply