Strzelanie kręgosłupa to określenie często opisywane przez pacjentów. Często pacjent interpretuje ten dźwięk jako strzelanie kręgów, przeskakiwanie dysków, przeskakiwanie w kręgosłupie. Często po tym zjawisku osoba czuje chwilową ulgę, większą swobodę ruchu kręgosłupa.

Co to jest tzw. objaw strzelania w kręgosłupie?

chrupanie w kręgosłupie    Zacznijmy od tego jak zbudowany jest staw, gdyż to właśnie w stawie jest miejsce tego zjawiska. Staw to dwie powierzchnie stawowe, który otoczone jest torebką stawową. W torebce stawowej znajduje się płyn stawowy, który zwilża chrząstkę stawową i umożliwia płynne wykonywanie ruchu w stawie. Płyn stawowy jest także składnikiem odżywczym dla komórek. To właśnie w płynie stawowym znajdują się rozpuszczone gazy – tlen, azot i dwutlenek węgla.

Uważa się, że strzelanie w stawie to uwolnienie banieczek gazu z płynu stawowego. Po tym zjawisku dochodzi do większego naciągnięcia torebki stawowej, a przez to wrażenia większej mobilności w stawie. Bańka gazu to ok. 80% dwutlenku węgla, co powoduje, że objętość stawu zwiększa się nawet o 15-20%. Wyjaśnia to fakt, że po trzasku w stawie przez chwilę nie można uzyskać kolejnego trzasku, dopóki gaz z powrotem nie rozpuści się w płynie stawowym.

Prawda o „strzelaniu w kręgosłupie” 

  • „Chrupanie” kręgosłupa nie powoduje przestawienie kręgów, nie wyskakują dyski, nie rotują się kręgi.
  • Zjawisko to nie wymaga zabiegów kręgarskich. Wręcz przeciwnie nastawiacze, kręgarze, którzy nadmiernie stosują zbiegi nastawiania (manipulacji) mogą doprowadzić do niestabilności stawów kręgosłupa.
  • Trzask przynosi ulgę. Tak przynosi chwilową ulgę i często jest to powodem to samodzielnych prowokacji by ten trzask uzyskać. Jest to niewskazane zjawisko, gdyż im częściej prowokujemy trzask tym coraz częściej on występuje. Jest to błędne koło, które bardzo szybko przyśpiesza niestabilność kręgosłupa i jego konsekwencje.

Czy chrupanie w kręgosłupie może zaszkodzić?

  Ból kręgosłupa a jazda na rowerze

strzelanie w kręgosłupie

Z pewnością nadmiernie występujące trzaski w stawię mogą uszkodzić tkanki miękkie otaczające staw i doprowadzić do niestabilności kręgosłupa. Doprowadza to do stopniowego uszkadzania powierzchni stawowych a przez to przyspieszenia zmian zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa.
Sytuacja robi się poważna, gdy podczas trzasku w kręgosłupie odczuwamy ból. Może to już świadczyć o uszkodzeniach strukturalnych w stawie lub jego okolicach. W takiej sytuacji należy wykonać badanie obrazowe kręgosłupa (RTG, TK lub MRI).

Strzelanie w kręgosłupie, należy rehabilitować. Skuteczna jest rehabilitacja stabilizacyjna, czyli specjalistyczne ćwiczenia indywidualnie dostosowane do pacjenta, które wzmacniają głęboki gorset mięśniowy. Stosowana jest także rehabilitacja funkcjonalna oraz kinesiotaping. Istotne jest także stosowanie się do określonych zasad ergonomii i innych zaleceń związanych z dolegliwością.

Diagnostyka

Istotna jest diagnostyka, wiec konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, który zbada manualnie kręgosłup i określi stan funkcjonalny, w razie potrzeby zleci badania dodatkowe obrazowe.

Leczenie jest uzależnione od diagnozy schorzenia i najczęściej zawiera:

  • ćwiczenia stabilizacyjne, które wzmacnią osłabione mięśnie, rozciągać mało elastyczne tkanki miękkie, rozluźniać, jeśli napięcie jest wzmożone w odciążeniu;
  • miękką terapię manualną zmniejszający wzmożone napięcie struktur przykurczonych w celu przywrócenia fizjologicznej biomechaniki;
  • Kinesiotaping w celu łatwiejszej kontroli i kierunkowego działania tkanej.

Ocena
5/5

Autor artykułu

Piotr Pietrzak fizjoterapeuta

 

PIOTR PIETRZAK

FIZJOTERAPEUTA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu.


Umów wizytę ONLINE

więcej informacji…

SPECJALIZACJA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu:

  • specjalista  rehabilitacji kręgosłupa
  • rehabilitacja pourazowa, profilaktyka
  • rehabilitacja pooperacyjna
  • rehabilitacja sportowa
  • rehabilitacja stabilizacyjna
  • korektywa
  • rehabilitacja dysfunkcji przewlekłych

WYKSZTAŁCENIE

Magister Fizjoterapii

Fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa i stawów. Specjalista rehabilitacji funkcjonalnej narządu ruchu, terapeuta manualny. Doświadczenie kliniczne w rehabilitacji pacjentów po operacjach kręgosłupa, w dysfunkcjach i chorobach przewlekłych. Specjalista rehabilitacji kręgosłupa, rehabilitacji sportowej, pourazowej, rehabilitacji funkcjonalnej. Aktywny udział jako fizjoterapeuta sportowy w licznych imprezach sportowych.

  Ból kręgosłupa a waga ciała

Zobacz również:

Leave a reply