Częste używanie telefonu, tabletu lub laptopa przeciąża naszą szyję i może powodować bóle przewlekłe odcinka szyjnego kręgosłupa. Kiedy trzymasz głowę pochyloną, utrzymywaną przez dłuższy czas, nie tylko powodujesz dolegliwości napięciowe szyi, ale w konsekwencji tego nawyku doprowadzasz z czasem do zmian chorobowych, np. dyskopatię.

Stosując się do 5 prostych kroków, możesz temu zapobiec:

  1. Podnieś ekran wyżej

Jak trzymać telefon kręgosłup szyjny

   Trzymaj telefon lub tablet na poziomie Twoich oczu, aby uniknąć pochylenia głowy do przodu lub pochylenia szyi w dół. Jeśli Twoje ramiona są zmęczone od trzymania ekranu wyżej użyj uchwytu, aby podnieść urządzenie lub oprzyj łokcie na blacie, aby wygodnie podnieść ręce. Jeśli pracujesz na laptopie, podłącz go do zewnętrznego monitora i wyreguluj wysokość.

  1. Często rób przerwy

Kręgosłup szyjny jak pracować w biurze

   Jeśli musisz patrzeć na ekran przez dłuższy czas, rób przerwy. Opracuj zwyczaj robienia 2 lub 3 minutowej przerwy co pół godziny i ustaw alarm w telefonie, aby Ci o tym przypomniał. Użyj tych przerw, aby zmienić postawę, poruszać się, zrobić krótki spacer. Spróbuj tego szybkiego rozciągnięcia w tej przerwę: opuść podbródek, a następnie powoli podnieś go do góry. Następnie delikatnie obróć głowę nad jednym ramieniem, a następnie drugą.

  1. Usiądź na krześle z zagłówkiem

   Ergonomia krzesła może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy i unikaniu pochylenia karku. Używaj krzesła z zagłówkiem i trzymaj tył głowy równo z zagłówkiem podczas korzystania z pracy na komputerze. Trzymanie głowy w tej pozycji uniemożliwi ci patrzenie w dół z pochyloną do przodu szyją.

  1. Kinesiotaping

tapy na szyje   Możesz również wspomóc się kinesiotapingiem. Specjalnie naklejone aplikacje skutecznie przypominają o nieprawidłowym ułożeniu szyi, napinając się i dając w ten sposób sygnał w momencie przyjęcia nieprawidłowej pozycji. Jest to bardzo skuteczna metoda, aby zniwelować już mocno utrwalone nawyki w których bez kontroli pochylasz głowę. W tym celu należy skonsultować się z fizjoterapeutą.

  1. Używaj bólu jako znaku ostrzegawczego

   Jeśli odczuwasz ból szyi, między łopatkami, drętwienie lub mrowienie ramion lub masz częste bóle głowy – zwłaszcza potylicy to może być poważniejszy problem. Zwróć uwagę na te znaki ostrzegawcze i działaj szybko, aby wprowadzić zmiany w celu zmniejszenia lub wyeliminowania przyczyn, które te objawy powodują.

  Rwa kulszowa to nie choroba

    Wypróbuj powyższych metody i zobacz, które z nich działają w Twoim przypadku. Jeśli objawy bólu szyi szybko nie ulegną poprawie, koniecznie skonsultuj to z fizjoterapeutą.

 

 

Leave a reply