Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zdrowia, możemy zaobserwować rosnącą liczbę osób podejmującą aktywność sportową. W czasach, gdzie coraz szerzej propagowana jest profilaktyka następstw siedzącego trybu życia poprzez podjęcie aktywności sportowej, coraz częściej spotykamy się z urazami w obrębie narządu ruchu.

Blisko co piąta osoba uprawiająca rekreacyjnie sport w Polsce wybiera bieganie. Można śmiało użyć stwierdzenia, iż jogging przeżywa obecnie w Polsce renesans, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększonej liczby zespołów bólowych.

Jeżeli po podczas lub po skończonym treningu biegowym odczuwasz następujące dolegliwości:
– piekący, kłujący ból po stronie bocznej kolana,
ból bocznej strony uda,
– obrzęk bolesnej okolicy,
–  bolesne „trzaski w kolanie”,

kolano ból z boku

to mogą one świadczyć o występowaniu syndromu tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) znanym również jako „kolano biegacza”. Bagatelizowanie powyższych symptomów wraz z kontynuacją treningów prowadzą do ich intensyfikacji oraz zwiększają ryzyko powstania przewlekłej kontuzji.

Trzy sposoby na zmniejszenie bólu:

Rozciąganie bocznej strony uda,

rozciąganie przed bieganiem

Rolowanie boku uda,

rolowanie

Kinesiotaping

kinesiotaping kolano

            Pamiętajmy, że w przypadku występowania przewlekłych dolegliwości zawsze niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który po przeprowadzonym badaniu, testach funkcjonalnych pokieruje dalej procesem rekonwalescencji pacjenta i przyspieszy jego  powrót do sportu.

 

  Migrena i fizjoterapia: Nowa perspektywa leczenia
Leave a reply