
Ból głowy od kręgosłupa (ból szyjnopochodny) związany jest z występującymi dysfunkcjami, chorobami, patologiami w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Mogą one dotyczyć urazów, zmian zwyrodnieniowych, naczyniowych, chorób, stanów zapalnych, przeciążeń. Najczęściej odczuwany ból ma związek z ruchem odcinka szyjnego, jego wybraną pozycją ułożeniową czy napięciową. Objaw może wywołać również ucisk bolesnych punktów w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa lub części potylicznej głowy.
Występowanie i przebieg bólu:
- różnorodność – ból głowy może występować raz na kilka tygodni, dni lub nawet codziennie,
- ból nasila się w wyniku ruchu szyją lub uciskania bolesnych obszarów – górna część szyi, kark, potylica.
- ból może występować na bocznej powierzchni szyi, potylicy, żuchwy, ramionach,
- czasami ból głowy i szyi ma charakter jednostronny, a jego występowanie często powtarza się w tych samych okolicach,
- ból głowy pochodzenia kręgosłupowego może utrzymywać się od kilku godzin nawet do kilku dni,
- często ból narasta stopniowo, osiąga maksymalną siłę, a następnie powoli ustępuje,
- w przewlekłych postaciach, ból utrzymującym się wiele dni i może zmieniać lokalizację – przemieszczać się symetrycznie na drugą połowę czaszki lub szyi,
- ból głowy znacznie jakości życia, podobnie jak w przypadku chorych cierpiących z powodu migreny, napięciowych bólów głowy.
Lokalizacja bólu głowy:
- ból potyliczny obustronny lub jednostronny,
- ból szczytowy – ból rzutowany do czubka głowy,
- ból czołowy i około gałkowy,
- ból potyliczno, skroniowo, żuchwowy,
- ból rozlanyPrzyczyny bólów głowy od kręgosłupa.
Najczęściej są to zespoły napięciowe mięśni i zmiany w obrębie tkanek miękkich wywołane przeciążeniem lub zmianami pochodzącymi z naczyń krwionośnych, zmianami zwyrodnieniowymi, uciskami i zmianami chorobowymi krążków międzykręgowych. Często pierwotną przyczyną jest przebyty uraz szyi, np. uraz komunikacyjny, wypadek samochodowy.
Jednak obecność zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dysfunkcji, chorób zapalnych, pourazowych, nowotworowych nie przesądza o wystąpieniu bólu głowy pochodzenia kręgosłupowego, chociaż często mu towarzyszy.
Istnieje hipoteza która mówi, że przyczyną bólu głowy jest ucisku korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego przez otwory pomiędzy trzema pierwszymi kręgami szyjnymi. Może być to przyczyna bólu w obrębie szyi, nadwrażliwość na ucisk oraz ból promieniujący bólu do okolic skóry unerwianych przez te korzenie. Nerwy biegnące w tych korzeniach nerwowych łączą się z nerwem trójdzielnym odpowiadającym za unerwienie skóry twarzy, przez co mogą pojawiać się bóle okolicy gałki ocznej oraz twarzy.
Podobne zjawisko może wystąpić w wyniku ucisku na nerw potyliczny wielki w okolicach potylicy. Często jest to związane z dużym przeciążeniem i napięciem mięśni karku. Uciskany nerw powoduje objaw bólowy w okolicach potylicy do czubka głowy, czasami występuje jednostronnie.
Czynniki wywołujące ból głowy:
- ułożenie szyi – siedzenie z pochyloną lub skręconą szyją, nieprawidłowe ułożenie szyi na poduszce podczas spania.
- gwałtowna zmiana pozycji szyi, nagły skręt ciała,
- zespoły stresowe, napięcie nerwowe, czynniki emocjonalne,
- u osób wrażliwych nawet drobne bodźce mogą powodować napady bólu.
Jak w każdej chorobie niezwykle ważna dla postępowania leczniczego jest odpowiednia diagnostyka specjalisty. Dolegliwości bólowe głowy mogą mieć rożna przyczynę. Bóle pochodzenia kręgosłupowego często różnicuje się z innymi licznymi chorobami, które wywołują podobny objaw – zwłaszcza z objawami nadciśnienia tętniczego.
Leave a reply