Przepuklina krążka międzykręgowego to poważne schorzenie, które wymaga właściwej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Pęknięcie krążka międzykręgowego i kompresja jądra miażdżystego na struktury w kanale kręgowym kręgosłupa, może mieć bardzo zróżnicowane objawy, od bardzo przykrych objawów bólowych, zespołów napięciowych, sztywności, po objawy neurologiczne z niedowładem włącznie.

przepuklina kręgosłupa

    Często jest tak, że objawy nie są aż tak niepokojące. Wydaje nam się, że dolegliwość sama przejdzie, że pomoże odpoczynek, tabletka, maść i bywa, że na początku często tak jest. Początkowe sygnały często ignorujemy, bo nie powodują niepokoju (chyba ze jest to ostry incydent). Skutki zaniedbania tej dolegliwości mogą być jednak poważne i trwale wpłynąć na jakość życia. Dlatego tak ważne jest, aby szukać pomocy medycznej na wczesnym etapie choroby i przestrzegać zaleceń dotyczących leczenia i rehabilitacji.

 

    Jakie błędy można popełnić mając już zdiagnozowaną przepuklinę krążka międzykręgowego kręgosłupa?

    Osoba mająca zdiagnozowaną przepuklinę krążka miedzykręgowego (bez względu czy to odcinek lędźwiowy, szyjny czy piersiowy) najczęściej koncentruje się na wielkości tej przepukliny. Wydaje jej się, że wielkość przepukliny jest adekwatna do stanu uszkodzenia. Ma przekonanie, że na przykład przepuklina 4mm jest dużo łagodniejsza od przepukliny 10 mm. Nic bardziej mylnego!!!

 

Własna interpretacja wymiarów przepukliny!

    Wielkość przepukliny nie ma większego znaczenia!

przepuklina krążka międzykręgowego

    Jest to pierwsza, podstawowa pułapka. Przepuklina 4 mm może być bardziej groźna niż przepuklina 8-10 mm. O tym czy uszkodzony dysk jest niebezpieczny świadczy stan kompresji, kierunek uszkodzenia, szerokość i kształt uszkodzonego krążka oraz struktury które on uciska, wysokość krążka i poziom jego dehydratacji, stan więzadeł w kanale kręgowym. Ponadto istotnym elementem jest wiek pacjenta, stan jego aktywności fizycznej, stan układu funkcjonalnego, poziom stabilizacji gorsetu mięśniowego.

  Strzelanie w kręgosłupie

    Fizjoterapeuta lub lekarz po przeprowadzaniu szczegółowej diagnostyki klinicznej jest w stanie stwierdzić z jak poważnym uszkodzeniem mamy do czynienia i jaka forma leczenia będzie dla pacjenta najlepsza. Często jest tak, że pierwsze niepozorne objawy są ignorowane i są początkiem poważnych problemów, które później trudno cofnąć.

 

Przerwanie rehabilitacji, kiedy zmniejszy się objaw.

    To bardzo powszechne zjawisko. Pacjent, trafia do nas z bardzo intensywnymi objawami i dość często bywa, że w wyniku rehabilitacji objawy szybko znikają. Często pacjent odbiera ten sygnał jako fakt, że jest już zdrowy. Nic bardziej mylnego.

    Mimo, iż uświadamiamy pacjentowi o złożoności problemu, staramy się przedstawić zależności przyczynowo-skutkowe oraz fakt, że stopień odczuwania objawu nie jest adekwatny do uszkodzenia, pacjent uznaje, że jeśli nie czuje objawu to już jest zdrowy. Jest to bardzo mylne, bo 90 procent struktur w kanale kręgowym jest nieunerwiona, a więc tego nie czujemy. Jeśli już pozbędziemy się objawów musimy bezwzględnie wzmocnić układ mięśniowy, poprawić stabilizację mięśni głębokich, zadbać o poprawny balans mięśniowy, gdzie priorytetem jest doprowadzenie do neuroautomatyzmu strategicznych dla pacjenta i jego jednostki chorobowej grup mięśniowych. Dopiero to pozwala pacjentowi funkcjonować bezpiecznie bez ryzyka nawrotów.

 

Poleganie tylko na lekach

    Narząd ruchu, jak sama nazwa mówi służy do ruchu. Przepuklina jest uszkodzeniem mechanicznym. Krążek międzykręgowy odżywia się poprzez proces dyfuzji i osmozy, dlatego lek nie wyleczy nam przepukliny. Owszem wspomoże w trakcje bardzo ostrego, zapalnego stanu, ale nie wyleczy na uszkodzonego krążka. To samo dotyczy maści, ziół, olejków i innych produktów. Często objawy przepukliny pojawiają się incydentalnie, ale cyklicznie, gdzie leki faktycznie niwelują objaw nawet na bardzo długo. Należy mieć świadomość, że to tylko maskowanie przyczyny objawów. Każdy kolejny incydent będzie coraz trudniej opanować, aż zmiany kompensacyjne i niekontrolowany proces degeneracyjny będzie trudny, a często niemożliwy do wyleczenia.

  Operacje kręgosłupa

 

Korzystanie ze wskazówek i gotowych ćwiczeń z internetu

    Ćwiczenia z Youtube, TikToka, wskazówki z Facebooka, poradniki online. Wydaje się, że w tej formie można znaleźć jakieś rozwiązanie, bo przecież „komuś pomogło”. Niestety w tym aspekcie mamy bardzo dużo pacjentów, którzy w ten sposób sobie zaszkodzili. Coś co komuś pomogło, może drugiej osobie zaszkodzić. Każda osoba musi być bardzo dokładnie zdiagnozowana klinicznie a proces rehabilitacji musi zostać precyzyjnie dostosowany do jednostki chorobowej oraz indywidualnej cech klinicznych pacjenta i przede wszystkim na bieżąco monitorowany. Internet to pułapka i nie bez winy są osoby (często fizjoterapeuci), którzy publikują tam wskazówki oraz uniwersalne rozwiązana problemów zdrowotnych, które bardzo często mogą zaszkodzić.

 

Skutki nieleczonej lub błędnie leczonej przepukliny krążka międzykręgowego

     Bez względu na stan zaawansowania choroby oraz jej skutków istotne jest dobranie odpowiedniego kierunku leczenia i konsekwentna realizacja. Skutki błędnie leczonej przepukliny mogą mieć bardzo poważne konsekwencje neurologiczne takie jak:

  • Uszkodzenie nerwów: Nieleczona przepuklina krążka międzykręgowego może prowadzić do uszkodzenia nerwów, zwłaszcza gdy dochodzi do długotrwałego ucisku na nerwy. Może to prowadzić do trwałych deficytów neurologicznych, takich jak trwałe osłabienie mięśni, utrata czucia lub utrata funkcji.
  • Zanik mięśni: Przepuklina krążka międzykręgowego może powodować atrofię mięśni w obszarach unerwionych przez dotknięte nerwy. Długotrwałe uszkodzenie nerwów może prowadzić do zaniku mięśni, co osłabia siłę i sprawność fizyczną pacjenta.
  • Zaburzenia chodu: Nieleczona przepuklina krążka międzykręgowego, zwłaszcza gdy dotyczy kręgów lędźwiowych, może prowadzić do zaburzeń chodu. Pacjent może doświadczać trudności z utrzymaniem równowagi, chodzeniem z krokiem niestabilnym lub utratą kontroli nad ruchami kończyn. W dłuższej perspektywie może dość do zaburzeń kompensacyjnych.
  • Zaburzenia funkcji zwieraczy: W niektórych przypadkach zaawansowanej przepukliny krążka międzykręgowego odcinka lędźwiowego może dojść do ucisku na nerwy odpowiedzialne za kontrolę zwieraczy (zespół ogona końskiego). Może to prowadzić do nietrzymania moczu i kału.
  • Powikłania psychiczne: Przewlekły ból i ograniczenia wynikające z nieleczonej przepukliny krążka międzykręgowego mogą wpływać na zdrowie psychiczne pacjenta. Osoby z nieustającym bólem często doświadczają frustracji, drażliwości, depresji, lęku i obniżonego samopoczucia.
  Jak długo trwa RWA KULSZOWA?

     Nieleczona przepuklina krążka międzykręgowego może prowadzić do postępujących powikłań które często mają charakter trwały. Dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się z specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię w zależności od stopnia zaawansowania i objawów przepukliny krążka międzykręgowego. Pamiętaj, że powyższe informacje mają charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej.

—-

michał porębski rehabiltacja kręgosłupa Diagnostyka, terapia chorób i dysfunkcji kręgosłupa:

  • Dyskopatia (przepuklina, wypuklina, sekwestr dysku)
  • Niestabilność, zaburzenia czynnościowe
  • Rehabilitacja pooperacyjna, po urazach w obrębie kończyn dolnych
  • Rehabilitacja w stanach przewlekłych
  • Kręgozmyk, stenoza kanału, zwyrodnienia i inne

REZERWACJA WIZYTY >>

Leave a reply