Operacje kręgosłupa – przepukliny krążka międzykręgowego czasami bywają konieczne. Zanim zostanie podjęta decyzja o zabiegu, zwykle stosuje się rehabilitację. Jeśli rehabilitacja nie przynosi spodziewanych efektów lub uszkodzenie dysku jest zaawansowane, należy rozważyć operację. Nie można dopuścić do degeneracji nerwu, która uniemożliwi powrót do zdrowia. 

Operacja przepukliny kręgosłupa – wskazania do operacji: 

przepuklina ucisk powodując niedowład mięśniowy – opadanie stopy

  • powoduje zespół tzw.ogona końskiego w wyniku którego dochodzi do zaburzeń zwieraczy
  • występuje niedowład mięśnia czworogłowego
  • okoliczności towarzyszące – kręgozmyk, niestabilność, stenoza, dehydratacja – odwodnienie
  • przewlekły ból, którego nie da się usunąć metodami zachowawczymi 

Operacja kręgosłupa: bezpieczeństwo 

Operacja przepukliny kręgosłupa jest zaliczana do zabiegów o dużym bezpieczeństwie, ale trzeba uwzględnić kilka warunków:

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa 

– przede wszystkim rehabilitacja stabilizacyjna i funkcjonalna mająca na celu wzmocnić gorset mięśni posturalnych. Dzięki temu niwelujemy ryzyko ponownego powrotu choroby krążka, a przez to kolejnej operacji. Często pacjenci ignorują rehabilitację lub jest ona przeprowadzana w stopniu minimalistycznym. Jest to najczęściej popełniany błąd i postępowaniu pooperacyjnym.

Zasady ergonomii – czyli system zachowań, który umożliwia jak najlepszą ergonomie pracy kręgosłupa w życiu codziennym. Odpowiednie schylanie się, siedzenie, leżenie, dźwiganie ciężaru itd. znacznie zniwelują przeciążenia na operowanym odcinku kręgosłupa.

Aktywność sportowa/rekreacja sportowa – ważny by kręgosłup był aktywny, pacjent by dbać o kręgosłup powinien mieć czas na ruch. Basen, spokojne bieganie, a często bardziej dynamiczne formy ruchu w późniejszym okresie po operacyjnym powinien być elementem życia pacjenta. Tylko ruch zapewnia pełną optymalizacje pracy kręgosłupa, odżywia krążki zapewnia podtrzymanie odpowiednie go tonusu mięśniowego. 

Metody operacji przepukliny

Mikrodiscektomia 

    Metoda chirurgiczna stosowana w przypadku znacznego przemieszczenia przepukliny lub jej wypadnięcia do kanału kręgowego i uciskania znajdujących się tam struktur nerwowych. Jest zaliczana do metod operacji małoinwazyjnych i wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Nacięcie skóry ma ok 3cm, przez który wprowadza się endoskop z kamerą. Lekarz widzi obraz w dużym powiększeniu na monitorze i specjalnymi narzędziami usuwa część uszkodzonego dysku, który nerwy. Zabieg trwa ok. 1 godziny. Zabieg ten umożliwia szybki powrót do aktywności po wcześniejszej kilkutygodniowej rehabilitacji kręgosłupa. 

  Dlaczego ćwiczenia na kręgosłup są takie ważne?

Przezskórna laserowa dekompresja dysku 

    Jest to usunięcie fragmentu jądra miażdżystego krążka a prze to zmniejszenie ucisku na nerw za pomocą energii lasera medycznego. Zabieg najczęściej dotyczy osób z przewlekłym kilkumiesięcznym bólem kręgosłupa. Aby pacjent został zakwalifikowany do zabiegu należy wykluczyć duże zmiany zwyrodnieniowe, znaczne zwężenie kanału kręgowego natomiast dysk nie może być odwodniony (dehydratacja). 

    Operacje wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ale dla komfortu podaje się też dożylnie środki uspokajające. Zabieg wykonuje się pod kontrolą RTG lub tomografii komputerowej do chorego dysku wprowadza się specjalną igłę, a następnie umieszcza się w niej światłowód a jego koniec podłącza się do lasera. 

    Duża energia lasera powoduje usunięcie fragmentu jądra miażdżystego i częściowego odparowania wody. Przez to znacznie obniża się ciśnienie wewnątrz dysku i zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe. Zabieg trwa 15–30 minut. 

    Pacjent kilka godzin po operacji może wyjść do domu. Przez pierwsze dni można odczuwać dyskomfort w miejscu ukłucia. Po kilku dniach osoba wraca do pracy siedzącej, ale przez ok 2 tygodnie należy unikać długiego siedzenia, często wstając od biurka. Krążek międzykręgowy goi się 4–6 tygodni.
    Komplikacje zdarzają się bardzo rzadko (np. chwilowe zaburzenie czucia w nodze, ręce w zależności od operowanego odcinka kręgosłupa, rzadziej infekcja dysku). U ponad 90 proc. pacjentów dolegliwości bólowe znikają, u niektórych dochodzi do nawrotu choroby zwłaszcza jeśli nie podejmują się odpowiedniej rehabilitacji kręgosłupa.

Termonukleoplastyka 
    To metoda operacji dyskopatii lędźwiowej polegająca na przezskórnym rozbiciu tkanki dysku i zmniejszenie ucisku na korzeń nerwowy za pomocą wysokiej temperatury. Wskazanie do operacji to stały ból w okolicy lędźwiowej lub promieniujący do nogi, który nasila się przy skłonie tułowia w przód lub w czasie siedzenia, który utrzymuje się kilka miesięcy mimo rehabilitacji. Metoda jest dla pacjentów młodych z niedużą dyskopatia lędźwiową, której krążek nie uległ odwodnieniu, nie doszło do przerwania pierścienia krążka i nie ma zaawansowanego deficytu neurologicznego. 

  Jak wchłania się przepuklina krążka miedzykręgowego kręgosłupa

    W metodzie tej pod kontrolą RTG wprowadza się do przestrzeni międzykręgowej cewnik z cienkim drucikiem podłączonym do prądu. Dochodzi do zmian w strukturze i obkurczeniu się włókien kolagenowych a przez to zmniejszenie objętości dysku pod wpływem temperatury 50ºC. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 20 minut.
Operacja nie gwarantuje trwałego ustąpienia dolegliwości. W przypadku nawrotu bólu niektórzy chorzy są kwalifikowani do usunięcia krążka drogą klasycznej operacji, dlatego tak ważna jest rehabilitacja po tym zabiegu.

    Musimy pamiętać, że żadna metoda operacji kręgosłupa nie przyniesie nam trwałego efektu jeśli nie będzie rzetelnej rehabilitacji. To rehabilitacja po operacji kręgosłupa umożliwia sprawne funkcjonowanie kręgosłupa bez większych ograniczeń. Także zalecenia po operacji dotyczące zasad ergonomii w życiu codziennym i w pracy muszą być przez pacjenta przestrzegane. 

Leave a reply