Jeśli długo pracujesz przy komputerze z pochyloną głową, odczuwasz ból szyi, karku, ból krzyża, odcinka lędźwiowego to twój kręgosłup może być przeciążony. To dlatego możesz mieć masz zawroty głowy, bóle karku, pleców. 

    Bóle pojawiają się także w określonych sytuacjach, np. gdy długo pracujemy w ogródku w pochyleniu, podczas siedzenia czy stania. Zwykle bóle są związane z nadmiernym napięciem pewnych grup mięśni. Czasem dolegliwościom towarzyszą dodatkowe objawy, np. drętwienie dłoni czy stopy. Typ bólu, jego stopień objawów zależą od tego, jaka część kręgosłupa jest przeciążona. 

Przeciążenie kręgosłupa szyjnego

    Odcinek szyjny jest szczególnie często nieprawidłowo obciążany na skutek pochylania głowy zwłaszcza w pozycjach siedzących. Często pierwsze sygnały alarmowe występują już w młodym wieku. Najczęściej problem rozpoczyna się od napięcia mięśni karku, ramion, szyi. Potem ból promieniuje do części potylicznej głowy. Często objawem są drętwiejące ręce. Ból pojawia się zaraz po okresie długotrwałego siedzenia, jednak często objawy te odczuwa się z opóźnieniem po okresie intensywniej pracy biurowej. Ważne by możliwie szybko skorzystać z porady specjalisty rehabilitacji w celu rozluźnienia mięśni i przywrócenia funkcji obciążonemu odcinkowi kręgosłupa. Uniemożliwi to nie doprowadzenia do stanu przewlekłego, którego skutkiem mogą być zmiany zwyrodnieniowe w przyszłości. 

Przeciążenie kręgosłupa piersiowego

    Ból przeciążeniowy może być umiejscowiony w okolicy mostka, między łopatkami często pojawia się uczucie przeszywające – zatykanie podczas oddychania, nabierania powietrza. Ból może występować symetrycznie albo po jednej stronie ciała z możliwym promieniowaniem na żebra. Gdy dolegliwości odczuwamy po lewej stronie myślimy, że to serce, gdy po prawej, że wątroba. Ból często nasila się przy wdechu i może towarzyszyć mu duszność. Takie dolegliwości przytrafiają się aktywnym zawodowo trzydziesto-czterdziestolatkom, przemęczonym i żyjącym w ciągłym stresie. 

Przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego

  Dlaczego rwa kulszowa nie przechodzi?

    Odcinek lędźwiowy to najbardziej obciążana cześć kręgosłupa. Kręgi lędźwiowe i wysokie krążki międzykręgowe są mocne, ale to nie chroni przed dolegliwościami. Dlatego aż 2/3 wszystkich bólów kręgosłupa dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dolegliwości objawiają się przewlekłym lub ostrym bólem w okolicy krzyża, miednicy lub w pasie. Ból może promieniować do nogi, czasem wydaje się, że boli brzuch czy nerka. 

Ból kręgosłupa podczas siedzenia

Często jedynym sygnałem, że coś dzieje się z kręgosłupem, jest uczucie niewielkiego bólu i dyskomfortu podczas prostowania się po długotrwałym siedzeniu, które po chwili przechodzi. Często jest to sygnał, że zmiany w kręgosłupie mają już charakter zaawansowany. 

    Wszystkie tego typu dolegliwości pojawiają się w wyniku przeciążeń i/lub zmian zwyrodnieniowych czy niestabilności, które w konsekwencji prowadzą do dyskopatii i ciężkich powikłań. Jeśli już takie objawy występują należy skonsultować je ze specjalistą. Szybka diagnoza i efektywna rehabilitacja skutecznie zapobiegnie powikłaniom. 

Stabilność mięśniowa kręgosłupa

    Kręgosłup człowieka i jego wytrzymałość na pracę dynamiczna i statyczną jest zależny od silnych i równoważnie napiętych mięśni i więzadeł. Kręgosłup, aby mógł dobrze pełnić swoją funkcję, wszystkie zespolone z nim więzadła oraz mięśnie muszą być mocne i sprawne. Jeśli mięśnie kręgosłupa nie pracują harmonijnie jednakowo, jeśli są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa statyczna pogarsza się a kręgi oraz dyski szybciej się zużywają. 

    Prawidłową funkcjonalność umożliwiają naturalne krzywizny kręgosłupa, które się równoważą i sprawiają, że jest on elastyczny oraz działa tak jak sprężyna. Krzywizny kręgosłupa dzięki mięśniom i więzadłom są w stanie łagodzić siły ciążenia oraz wstrząsy powstałe podczas chodzenia, siedzenia, stania i wykonywania czynności dynamicznych. Zapewnienie takiej równowagi zapewnia specjalistyczna rehabilitacja stabilizacyjna. 

Leave a reply