Choroba Baastrupa to szczególna postać choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego oraz szyjnego. 

    Przyczyną tego schorzenia jest nadmierna ruchomość kręgosłupa spowodowana uszkodzeniem więzadła międzykolczystego lub występowaniem zbyt długich wyrostków kolczystych kręgów. Stąd nazywa się ją także chorobą „całujących się” wyrostków kolczystych, co jest widoczne na wykonywanych zdjęciach rentgenowskich. To właśnie to badanie, pozwala ją wykryć. Najczęściej dotyka osoby starsze, a dolegliwości bólowe spowodowane są właśnie ocieraniem się o siebie wystających wyrostków kolczystych. Schorzenie to dotyczy nie tylko części kostnych, ale obejmuje również więzadła nadkolcowe i międzykolcowe. 

choroba bastrupa    Objawy to bolesny przeprost tułowia, palpacyjna tkliwość więzadeł i wyrostków a także ból bez promieniowania i objawów neurologicznych. Formy terapii jakie się stosuje w przypadku choroby Baastrupa to reedukacja posturalna, miejscowe iniekcje, ortezy, taping, terapia manualna a w tym trakcje, fizykoterapia. W przypadkach nawracających a także przy braku poprawy korzysta się z możliwości jakie dają częściowe resekcje wyrostków kolczystych lub międzywyrostkowa stabilizacja. 

    Zwykle choroba Baastrupa nie występuje odrębnie lecz towarzyszy innym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa wraz z pogłębieniem lordozy lędźwiowej. Leczenie opiera się przede wszystkim na rehabilitacji, elementach terapii manualnej, kinesiotapingu, które łagodzą bolesność objawów. 

  O nastawianiu kręgosłupa
Leave a reply