Zwyrodnienie kręgosłupa to choroba tkanek chrzęstnych i kostnych, czyli elementów, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie plecom. Choć występuje najczęściej u seniorów, to może rozwinąć się również u osób młodych i aktywnych fizycznie. Przyczyn zmian zwyrodnieniowych może być wiele, a jedną z nich jest rzadka aktywność fizyczna. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co jeszcze ją powoduje i jak jej zapobiec, a także – czy da się ją wyleczyć, jeśli już się rozwinęła.

Zwyrodnienie kręgosłupa – na czym polega?

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa to choroba struktur kostnych i chrzęstnych kręgosłupa takich jak krążki międzykręgowe, trzony kręgów i połączenia stawowe. Może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa, przy czym nie musi występować na wszystkich poziomach jednocześnie. Przebieg choroby, a więc rodzaj dolegliwości, ich nasilenie i szybkość postępowania jest różnorodny. Ponadto również przyczyny czy też wiek ma wpływ na to, czy schorzenie jest mniej czy bardziej dokuczające dla pacjenta.

W badaniach obrazowych zwyrodnienia kręgosłupa ujawniają się m.in. w postaci osteofitów (narośli kostnych), które mogą uciskać nerwy, a także zmniejszonej ilości mazi stawowej – płynu zapewniającego płynny i bezbolesny ślizg kości między sobą. Osteofity są z kolei wynikiem degeneracji chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe. O przyczynach jej zużywania się i niszczenia przeczytasz poniżej.

Najczęstsze powody choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa

W prawidłowych warunkach ilość mazi stawowej jest na tyle duża, że podczas ruchu nie odczuwamy bólu kręgosłupa. Jednak z wiekiem jest jej coraz mniej, a wtedy kości zamiast płynnie się poruszać, zaczynają się o siebie ocierać. Stopniowo ich powierzchnie stawowe ścierają się, co powoduje niszczenie chrząstki stawowej – tkanki, która ma za zadanie ułatwić ślizg i zabezpieczyć kości. Zmniejszająca się ilość mazi stawowej niszczy powierzchnie stawowe i jest to zjawisko nie związane tylko z wiekiem, ale również z siedzącym trybem życia. Dlaczego? Ruch wzmaga produkcję mazi stawowej, która – jak już wiesz – jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stawów. Gdy się nie ruszasz, produkcja mazi stawowej jest zahamowana.

  Leczeniu dyskopatii

Inne przyczyny choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa to:

  • choroby metaboliczne, czyli nadwaga lub otyłość,
  • urazy w obrębie kręgosłupa,
  • poddawanie kręgosłupa regularnym i intensywnym obciążeniom, np. podczas pracy fizycznej,
  • nieprawidłowe wykonywanie czynności codziennych i zła ergonomia pracy (np. podnoszenie ciężarów poprzez schylenie kręgosłupa, a nie na ugiętych nogach),
  • choroby kostne takie jak osteoporoza.

Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym

Objawy zmian zwyrodnieniowych to przede wszystkim ból o różnym nasileniu, często uniemożliwiający wykonywanie prostych czynności codziennych i promieniujący do innych części ciała. Jednak w zależności od odcinka kręgosłupa, dolegliwości mogą się różnić. W przypadku choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego mamy do czynienia między innymi z:

  • drętwieniem rąk,
  • sztywnością karku i trudnością w poruszaniu szyją,
  • rwą barkową,
  • zawrotami głowy, nudnościami lub też szumami usznymi,
  • bólem promieniującym do głowy,
  • osłabieniem siły kończyn górnych.

Choroba zwyrodnieniowa odcinka lędźwiowego daje objawy takie jak:

  • ból promieniujący do kończyn dolnych (najsilniej do pośladka i uda),
  • uczucie sztywności ograniczające np. wykonanie skłonu,
  • drętwienie nóg,
  • zwiększone napięcie mięśni prostowników.

Czy zwyrodnienie kręgosłupa da się wyleczyć?

Zmian zwyrodnieniowych nie da się cofnąć. Objawy choroby zwyrodnieniowej można jedynie złagodzić lub spowolnić proces ich rozwoju tak, aby poprawić jakość swojego codziennego funkcjonowania. Umożliwia to przede wszystkim ruch dostosowany do pacjenta pod względem intensywności, częstotliwości i przede wszystkim jego rodzaju Również fizjoterapia ma kluczowe w znaczenie w łagodzeniu przebiegu choroby zwyrodnieniowej. Regularne zabiegi takie jak masaże, terapia manualna i fizykoterapia mogą znacząco zmniejszyć dokuczliwość choroby zwyrodnieniowej.

Zobacz również:

Leave a reply