Haluksy to inaczej paluch koślawy, który jest bardzo uciążliwą dolegliwością polegającą na zmianach zwyrodnieniowych powodujących zniekształcenie stopy. Przeważnie dotyka kobiety. Istnieje wiele czynników predysponujących do wystąpienia tego schorzenie. Jest to nadwaga, źle dopasowane obuwie – na zbyt wysokim obcasie, płaskostopie oraz stojący tryb życia. 

    Haluksy objawiają się dużym bólem, który utrudnia chodzenie a co za tym idzie niekorzystnie wpływa na normalne, codzienne funkcjonowanie. Bardzo często do schorzenia przyczynia się noszenie źle dobranego obuwia oraz na zbyt wysokim obcasie. Obcas przyczynia się do przeciążenia przedniej część stopy. Dodatkowo jeśli buty są ostro zakończone to występuje jeszcze większy ucisk na paluch oraz łuk poprzeczny stopy. Dochodzi do deformacji palców, płaskostopia poprzecznego oraz znacznych dolegliwości bólowych. Stopa, która ulega zniekształceniu zaczyna inaczej pracować. 

    Paluch, który do tej pory stanowił znaczną podporę przestaję nią być. Dochodzi do jego osłabienia oraz nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała, który skutkuje większym przeciążeniem po stronie wewnętrznej krawędzi stopy. Wokół zmienionego chorobowo miejsca narasta zgrubienie, które powoduje jeszcze większy ból i może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Pacjenci mają w tym wypadku również problem z kupnem odpowiedniego obuwia, bowiem paluch znacznie już wystaje i każdy ucisk w tym miejscu, powoduje nasilenie się dolegliwości bólowych. 

    Pacjenci zwykle za późno zgłaszają się do specjalisty, bagatelizując pierwsze objawy i leczenie rozpoczyna się już w stanie zaawansowanym, przez co nie ma szans na odzyskanie pierwotnej funkcjonalności. Haluksom często towarzyszą inne schorzenia takie jak zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego. Ponadto kaletka, bolące zgrubienia naskórka oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego, które narasta. Profilaktyka opiera się przede wszystkim na doborze odpowiedniego obuwia, które będzie wygodne, nie będzie uciskało palców i będzie pozbawione wysokich obcasów zwiększających obciążenie stopy. Ponadto zalecane jest wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych  stopy, w szczególności jej palców, dbanie o dietę aby nie doprowadzać do nadwagi i aktywność fizyczna. Zaleca się specjalne ortezy palucha koślawego.

  Zespół kanału stępu

    Istnieje wiele metod leczenia haluksów, w zależności od stadium zaawansowania schorzenia. Mogą to być wkładki ortopedyczne, gimnastyka korekcyjna czy też fizykoterapia. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych stosuje się środki farmakologiczne takie jak leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku gdy rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest leczenie operacyjne. 
   

    W zależności od stopnia zaawansowanie deformacji stopy stosuje się różne techniki leczenia operacyjnego. W zależności od zastosowanej metody, pacjenci mogą powrócić do chodzenia w normalnym obuwiu, nawet pod 6 tygodniach od wykonania operacji. Jednak proces gojenia jest uzależniony od stopnia zniekształcenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. 

Leave a reply