Lumbalizacja jest wadą wrodzoną kręgosłupa. Jej stwierdzenie w wykonanych badaniach może brzmieć nieco przerażająco, lecz nie musi się to wiązać z żadnymi objawami. Nie jest to żadne poważne schorzenie. To anomalia kręgosłupa w tym miejscu, która stanowi różnicę od ogólnie przyjętego schematu.

Lumbalizacja polega na pełnym bądź częściowym braku zrostu kości krzyżowej. Może powodować występowanie bólów w okolicy kości krzyżowej, szczególnie w momencie gdy pacjent wykonuje czynności znacznie obciążające kręgosłup. Zwykle jednak przebiega bezobjawowo powodując zwiększenie ruchomości części lędźwiowej kręgosłupa.

Osoby, które zostały dotknięte tą wadą wrodzoną, przede wszystkim powinny unikać znacznego przeciążania kręgosłupa. Nie jest wskazane aby dźwigały ciężary. Przeciwwskazana jest także praca wymagający pozycji pochylonej, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Zaleca się również unikanie sytuacji, w których potrzeba nadmiernego prostowania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Ból, jeśli występuje w wyniku lumbalizacji, spowodowany jest uciskiem nerwów międzykręgowych.

Czynnikami, które mogą wywoływać dolegliwości bólowe bądź nasilać już te, z którymi zmaga się pacjent jest noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz nadwaga. Kobiety dodatkowo mogą znacznie bardziej cierpieć z tego powodu jeśli zajdą w ciąże, bowiem wtedy obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa znacząca się zwiększa.

Lumbalizacja tak jak i inne wady wrodzone kręgosłupa czy też nabyte, może nie dawać żadnych objawów ani dolegliwości bólowych i pacjent przez całe życie może nawet się o niej nie dowiedzieć. Z drugiej strony jeśli zaczyna się dziać coś niepokojącego z kręgosłupem i wynika to właśnie z tej wady wrodzonej, to może się to przyczyniać to szybszego postępu zmian zwyrodnieniowych różnego rodzaju. Najważniejsza w tym wypadku jest rehabilitacja funkcjonalna. Przede wszystkim w wypadku takich wad, nie należy niepotrzebnie obciążać kręgosłupa, bowiem to właśnie odcinek lędźwiowy nosi największy ciężar.

Leave a reply