Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa to schorzenie należące do rodziny chorób określanych ogólnie jako nerwobóle. Obok neuralgii nerwu trójdzielnego jest jedną z najczęstszych przyczyn tego schorzenia. 

    Nerwobóle powstają w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych co ma charakter ostry, szarpiący a nawet rwący. Występują także w obrębie obszaru unerwianego przez określony nerw bądź jego gałęzie, bądź jedno i drugie. Nerwy międzyżebrowe odpowiadają za unerwienie skóry bocznej oraz przedniej powierzchni międzyżebrowych. Jeżeli dochodzi do ich jakiegokolwiek uszkodzenia, powstają bóle o typie neuralgii. 

    Nerwobóle międzyżebrowe pacjenci zgłaszają, iż występują zarówno po jednej jak i drugiej stronie i mogą również występować obustronnie. Spora liczba schorzeń może przyczynić się do powstania neuralgii międzyżebrowej. Określa się, że schorzeniami przyczyniającymi się do jej wystąpienia jest między innymi ucisk nerwu międzyżebrowego na przykład na skutek różnego rodzaju procesów rozrostowych, uraz okolicy zaopatrywanej przez nerw co prowadzi do jego uszkodzenia, polekowe uszkodzenia nerwu, na przykład w wyniku leków stosowanych na gruźlicę, zaburzenia metaboliczne takie jak cukrzyca czy też mocznica, toksyczne uszkodzenia nerwu w wyniku nadużywania alkoholu, zatrucia tlenkiem węgla czy też ołowiem, borelioza czy też choroby tkanki łącznej, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, układowy toczeń rumieniowaty czy twardzina.

     Charakterystyczne objawy świadczące o tym, że mamy do czynienia z neuralgią międzyżebrową, to silne dolegliwości bólowe występujące w okolicy klatki piersiowej, które mają charakter szarpiący, rwący czy nawet piekący. Ponadto pacjenci dolegliwości opisują też jako powodujący znaczny dyskomfort, ucisk w obrębie klatki piersiowej i/lub żeber. Brak tu jakichkolwiek innych objawów towarzyszących. Ból pojawia się nagle, jest ostry i trudno doszukiwać się przyczyny jego wystąpienia. 

    Pacjenci często też określają ból, jako umiejscowiony tuż pod skórą. Ból generalnie umiejscowiony jest w obszarze zajętych nerwów międzyżebrowych, przede wszystkim w okolicach mostka oraz przestrzeni międzyżebrowych. Dolegliwości nasilają się podczas aktywności fizycznej, pochylania ciała do przodu, głębokie wdechu, przy niskich temperaturach oraz przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji. W obrębie klatki piersiowej mogą dołączać się parastezje jak drętwienie czy mrowienie. Rzadko dochodzi do zaburzeń czucia w obrębie, w którym zostały zajęte nerwy. Jeżeli choroba postępuje i powoduje uszkodzenie włókien nerwów międzyżebrowych, które zaopatrują mięśnie, może dochodzić do problemów z oddychaniem, a z czasem dochodzi także do zaniku tych mięśni. 

  Operować czy rehabilitować

     Diagnostyka w przypadku tego schorzenia jest dość łatwa, ze względu na charakterystyczne objawy jakie jemu towarzyszą. Przeprowadza się wywiad oraz przedmiotowe badanie chorego, koniecznie z badaniem neurologicznym. Badanie musi być przeprowadzone bardzo dokładnie, ponieważ bóle dotyczą obrębu klatki piersiowej i koniecznym jest wykluczenie, czy nie powodują ich inne poważne schorzenia oraz czy nie występuje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. W przypadku występowanie tylko tego schorzenia, badania są w normie, wykonuje się w takim wypadku pomiar troponin, badanie EKG oraz badanie echokardiograficzne serca. 

    Chorych najczęściej kieruje się na konsultację do neurologa. Konieczne jest ustalenie dokładnej przyczyny jak spowodowała wystąpienie tego schorzenia, aby móc dobrać odpowiednie leczenie. Jest ono w dużej mierze nacelowane na zminimalizowanie dolegliwości bólowych jakie odczuwa pacjent. Stosuje się w tym celu środki farmakologiczne. Ogólnie w tym zespole stosuje się leczenie terapeutyczne oraz chirurgiczne, po to aby poza dolegliwościami bólowymi, wyeliminować możliwość nawrotów schorzenia. Z powodzeniem stosuje się również alternatywne metody, jakimi są terapie bólu. Objawy neuralgii zwykle ustępują po kilku dniach od momentu jej pojawienia się i trzeba pamiętać, iż nie powodują poważnych implikacji zdrowotnych dla chorego.   

Leave a reply