W ciąży zdecydowanie zmienia się ciało kobiety. Wraz z zaawansowaniem ciąży zmienia się wydzielanie hormonów oraz obciążenia z jakimi musi zmagać się kręgosłup kobiety. Powoduje to bóle kręgosłupa, które zdarzają się dość często. Ale i dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu mogą towarzyszyć również po ciąży. U kobiet w ciąży bóle najczęściej umiejscawiają się w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa. Jest to związane właśnie z szybkim przybieraniem na wadze oraz ze zmianą środka ciężkości ciała.

Pod koniec ciąży, gdy organizm przygotowuje się do porodu, rozluźnia cały aparat więzadłowo-mięśniowy. Rozluźnieniu ulegają wszystkie więzadła oraz torebki stawowe. Również po porodzie przez jakiś czas taki stan się utrzymuje. Ból może się w takim wypadku pojawiać i często pacjentki zgłaszają taki problem, w momencie schylania się, gdy dochodzi do pochylenia w odcinku lędźwiowym.  Dolegliwości po porodzie w tym odcinku kręgosłupa, są znacznie silnej odczuwane niż w przypadku osoby, która nie cierpi na żadne schorzenia tego odcinka a i u niej ból bez przyczyny może się pojawić.

Dolegliwości bólowe również mogą się nasilać ze względu na osłabienie i przede wszystkim rozciągnięcie mięśni brzucha. Jeśli ból jest dokuczliwy, pierwsze co można zrobić to starać się maksymalnie zminimalizować konieczność wykonywania czynności, które go powodują bądź zmienić schemat ich wykonywania, tak aby nie odciążać odcinka lędźwiowego nadmiernie. Pamiętać należy o tym, że pochylanie się trzeba wykonywać przy zgiętych kolanach, nie przy wyprostowanej pozycji.

Dobrym pomysłem jest wybranie się do fizjoterapeuty. Musi to być jednak osoba sprawdzona, z odpowiednim wykształceniem i umiejętnościami, bowiem łatwo uszkodzić jakąś strukturę w kręgosłupie i nie tylko czy też zwiększyć pojawiające się dolegliwości bólowe, niż pomóc. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie w zależności od stanu pacjentki. Bardzo istotne ustalenie jest przyczyny pojawiających się dolegliwości bólowych. Ich zlokalizowanie i odpowiednia ocena, aby moc wdrożyć terapię, która przyniesie oczekiwane efekty, ale też będzie bezpieczna.

  O nastawianiu kręgosłupa

Pamiętać trzeba również o tym, że ból kręgosłupa w pierwszych tygodniach po porodzie zwykle nie jest niepokojącym objawem, bowiem wynika ze zmian jakie zaszły w organizmie kobiety. Co nie znaczy, że nie można skorzystać z technik fizjoterapeutycznych, które pozwolą polepszyć jakość swojego codziennego życia i zredukować uciążliwe dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. To co może pomóc to na przykład położenie się w wolnej chwili na plecach i delikatne unoszenie miednicy. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie brzucha oraz pleców. Forsownych ćwiczeń należy unikać.

Dobrze jest również starać się trzymać wyprostowaną postawę ciała, ponieważ zgrabione plecy powodują jeszcze większy ból niż pierwotnie. Zmęczone plecy można odciążyć unosząc nogi do góry w trakcie siedzenia. Podczas karmienia natomiast, można nogi oprzeć na krześle. Dużą ulgę może przynieść odpowiedni masaż. Ale najlepiej aby był wykonany przez profesjonalistę, który wie co można a czego nie i zna odpowiednie techniki pozwalające zniwelować ból. Korzystanie z porad kolorowych gazet może źle się skończyć podobnie jak wykonywanie ćwiczeń poleconych przez innych. Każde ciało bowiem jest inne i także przed masażem powinna zostać dokładnie poznana przyczyny występujących bólów, aby móc zastosować odpowiedni rodzaj masażu, który będzie skuteczny ale i bezpieczny, a także aby móc podjąć decyzję o innego rodzaju terapii.

Dla kobiet po ciąży, rehabilitacja jest wskazana celem wzmocnienia osłabionych mięśni i aparatu więzadłowo-stawowego. Metod i stosowanych technik jest wiele, ale można je wykonywać tylko pod okiem profesjonalisty, aby mieć pewność przede wszystkim co do ich bezpieczeństwa. Odpowiednio postawiona diagnoza w tym momencie ma kluczowe znaczenie, dla sukcesu zastosowanej terapii. Konsultacji lekarskiej z pewnością wymaga ból, który utrzymuje się przez okres dłuższy niż trzy tygodnie po porodzie.

Klinika Rehmedis gwarantuje najwyższe standardy rehabilitacji kobiet w ciąży i rehabilitacji po porodzie. Szczegółowe procedury leczenia, rzetelna i skuteczna rehabilitacja, doświadczony zespół fizjoterapeutów.

  Neuralgia potyliczna
Leave a reply