W trakcie ciąży organizm kobiety musi zmagać się z wieloma zmianami. Dochodzi nie tylko do zmian hormonalnych ale i do zmian względem masy ciała, postawy a co za tym idzie również znacznego obciążenia na kręgosłup i nie tylko. Nie trudno o pojawiające się dolegliwości bólowe, wywołane z różnych powodów, a właściwie ich pojawienie się jest nieodłącznym elementem podczas ciąży. 

    W trakcie trwania ciąży można bezpiecznie korzystać z pomocy fizjoterapeutów. Najważniejsze jest postawienie odpowiedniej diagnozy na podstawie przeprowadzonych badań neurologicznych, ortopedycznych, osteopatycznych i fizjoterapeutycznych, co pozwala na dobranie bezpiecznych ale przynoszących oczekiwane efekty technik terapeutycznych. Postawienie prawidłowej i dokładnej diagnozy do klucz do sukcesu zastosowanej terapii. 

    Do rehabilitacji w trakcie ciąży kwalifikują się takie problemy jak na przykład bóle krzyża. Ich przyczyn może być wiele. Jest to pojęcie ogólne, bowiem wiele ze struktur kręgosłupa może objawiać się dolegliwościami bólowymi. Przede wszystkim może być to spowodowane obciążeniami mechanicznymi kręgosłupa, zwiększeniem czy nawet postępującym zwiększaniem się masy ciała co znacząco wpływa na mechanikę pracy kręgosłupa, zaburzenie redystrybucji płynów w okolicy kręgosłupa jak i wieloma innymi czynnikami. 

    Leczeniu ponadto podlegają różnego rodzaju przyczyny skutkującej bólami klatki piersiowej oraz szyi. Z powodzeniem stosowane są specjalistyczne ćwiczenia rehabilitacyjne, oczywiście z uwzględnieniem tego co i na ile można zrobić w trakcie ciąży. Bezpiecznie i skutecznie można radzić sobie z pojawiającymi się ostrymi a nawet bardzo ostrymi stanami jakie daje rwa kulszowa, rwa ramienna czy różnego rodzaju neuralgie. Jako, że w ciąży nie mogą być stosowane środki farmakologiczne, rehabilitacja w tym momencie jest właściwie jedynym skutecznym sposobem, niwelującym uporczywe dolegliwości bólowe. 

    Rehabilitacja jest także skutecznym środkiem na bóle miednicy oraz spojenia łonowego, co zdarza się często ze względu na inne wydzielanie hormonów powodujące destabilizację miednicy czy też utratę stabilności w obrębie połączenie lędźwiowo-krzyżowego a także coraz większe obciążenia mechaniczne. 

  Neuralgia międzyżebrowa

    W czasie ciąży ze względu na zmiany hormonalne, inne wydzielanie relaksyny i estrogenu może zaburzać funkcjonowanie organizmu i skutkować różnego rodzaju obrzękami, bezsennością, bólami tkanek, wysokim ciśnieniem krwi. Może nawet dochodzić do drętwienia, mrowienia i powstawania zespołu cieśni nadgarstka. Łatwo dochodzi do różnego rodzaju stanów zapalnych. Bardzo ważne jest na tym etapie, aby postawić odpowiednią diagnozę, zrobić dokładne badania i ściśle określić gdzie leży przyczyna danych zaburzeń czy też dolegliwości bólowych. Można wtedy wprowadzić odpowiednią terapię i ulżyć w wielu powodujących dyskomfort dolegliwościach, nie tylko wywołujących dotkliwy i uciążliwy ból. Dokładne określenie czynnika sprawczego, istotnie wpływa na dalsze postępowanie rehabilitacyjne.

    Rehabilitacja nie jest zalecana, jeśli z jakiegoś względu mogłaby ona pogorszyć dolegliwości czy też spowodować jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia zarówno matki jak i dziecka. Ale tam gdzie się da, stosowane są odpowiedni techniki oddechowe, ćwiczenia wielorakiego rodzaju, mobilizacje, techniki mobilizujące tkanki i przede wszystkim kinesiotaping. W przypadku gdy dochodzi do zaburzeń wywołanych nieprawidłowym drenażem płynów, stosowane są techniki powięziowe czy też techniki masażulimfatycznego. 

    W przypadku stanów ostrych, stosuje się specjalne techniki terapeutyczne, które mają leczyć występujące stany zapalne i zapobiegać ich postępowaniu. Technik, które można wykorzystać w trakcie ciąży jest bardzo wiele i również są one uzależnione od tego na jakim etapie ciąży znajduje się dana pacjentka. Każdej jednak można pomóc w jej dolegliwościach. Najważniejsza jest ocena zaszłych zmian, poznanie ich przyczyny i zastosowanie działań, które wyeliminują ją, ale jednocześnie będą bezpieczne, co podczas ciąży jest najważniejsze zarówno dla dziecka jak i dla matki.

    Klinika Rehmedis gwarantuje najwyższe standardy rehabilitacji kobiet w ciąży. Szczegółowe procedury leczenia, rzetelna i skuteczna rehabilitacja, doświadczony zespół fizjoterapeutów.

 

Leave a reply