Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa to dolegliwość występująca bardzo często. Bywają sytuację, że ból pojawi się naglę i przyjmie formą ostrą. Co robić jeśli znajdziemy się w stanie bólowym ostrym odcinka lędźwiowego kręgosłupa? 

 

POZYCJE PRZECIWBÓLOWE

    Spróbuj przyjmować pozycje przeciwbólowe. Staraj się spędzać w nich jak najwięcej czasu. Jeśli tych pozycji jest kilka staraj się je zmieniać. Nigdy nie próbuj prostować się na siłę lub nie układaj ciała w kierunku bólowym. 

ból kręgosłupa ostry

 

LEKI

    Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe często są konieczne. Powodują zmniejszenie stanu zapalnego i zmniejszają dolegliwości bólowe. Należy pamiętać, że okolica krążka jest słabo ukrwiona, więc nie każdy lek może zadziałać. Często podaje się leki rozkurczowe, aby zmniejszyć napięcie i poprawić metabolizm na poziomie uszkodzonego krążka. 

 

ZMIANY POZYCJI

    Kręgosłup musi być w ruchu. Często zmieniaj pozycje, ponieważ ciągłe leżenie niczego nie zmieni. Staraj się zmieniać pozycje co 30 minut. Raz na godzinę połóż się w pozycji przeciwbólowej. Takie postępowanie powoduje utrzymanie cyklicznego nawadniania i odwadniania krążka. Jeśli nie będzie ruchu to wprowadzisz zastój w wymianie substancji zapalnych uwolnionych w krążku, spowolnisz leczenie i nasilisz ból. 

 

ROZLUŹNIENIE

    Rozluźnij mięśnie. Ból powoduje wzmożoną reakcje i napięcie mięśni. Często dochodzi do charakterystycznego napięciowego ułożenia miednicy, tzw. „shift”, czyli przesuniecie miednicy względem osi ciała na bok. W takiej sytuacji spróbuj rozluźnić mięśnie układając się na plecach z podciągniętymi nogami. Nabierz powietrza i powoli wypuszczaj je koncentrując się na rozluźnieniu mięśni w bolesnej okolicy. Umożliwi to powolne rozluźnienie mięśni. 

 

 

RUCH

   W przypadku odcinka lędźwiowego ruch jest lepszym lekarstwem niż leki. Staraj się ruszać w kierunku niebolesnym. Poniżej kilka przykładów. Jeśli dany kierunek będzie bolesny to staraj się ten kierunek ominąć. Ćwiczenia rób po 12-15 powtórzeń co 30 minut – nie więcej. Pamiętaj by nie robić ich w kierunku bolesnym i nie dochodź do końca zakresu ruchu. Staraj się wykonywać ćwiczenia spokojnie i możliwie płynnie. 

  Pas na kręgosłup

 

PAS STABILIZACYJNY

     Można również skorzystać z pasa stabilizacyjnego – miękkiego. Dzięki pasowi masz lepsza kontrolę ruchu, zmniejsza on ból, utrzymuje ciepło, daje poczucie lepszej stabilności, dzięki czemu poczujesz się bezpieczniej. Miękki pas stabilizacyjny mimo powszechnej opinii o pasach na kręgosłup nie osłabi mięśni! 

 

POZYCJA PODCZAS SNU

    Spanie. Najbardziej wygodną i bezpieczną pozycją do snu jest ułożenie na boku w pozycji embrionalnej. Dobrze aby między kolana coś włożyć (poduszkę, koc). Należy uważać na przekręcanie się z boku na bok. W stanie ostrym jest to bolesne i należy robić to ostrożnie.

 ból ostry kręgosłupa

DIAGNOSTYKA

    Należy pamiętać, że ostry incydent bólowy kręgosłupa nie dzieje się bez pierwotnej przyczyny i często jest związany z chorobą kręgosłupa. Sytuacja kiedy już pozbyliśmy się bólu, nie może być pozostawiona. Kręgosłup należy dokładnie zdiagnozować u specjalisty (lekarz, fizjoterapeuta). Często wykonuje się badania obrazowe (RTG, TK, MRI kręgosłupa) aby określić stan strukturalny kręgosłupa. 

 

    Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy lub masz obawy związane ze swoimi dolegliwościami zgłoś się do Rehmedis. Doświadczeni specjaliści codziennie pomagają dziesiątkom pacjentów cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa.  

Leave a reply