Z bólami kręgosłupa obecnie borykają się coraz to młodsze osoby. Wpływ na to ma wiele czynników, począwszy już od najmłodszych lat kiedy to widząc dzieci podążające do szkoły, ma się nieodparte wrażenie, że noszą one plecaki większe i cięższe od nich samych. Osoby w wieku podeszłym to już praktycznie norma, iż skarżą się na bóle kręgosłupa. Może to nie wynikać nie tylko z różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa ale i z fizjologii i anatomii, która z wiekiem nieubłagalnie ulega zmienia i to wcale nie na korzyść organizmu żywego. 

    Na dolegliwości ze strony kręgosłupa wpływ może mieć również źle dobrany materac. Zdrowy sen to zdrowy kręgosłup, o czym przekonał się każdy, kto poświęcił chwilę na rozważenie jaki materac będzie dla niego najodpowiedniejszy, a nie wybór tego co najtańsze i najciekawsze pod względem wizualnym. 

    Jak zatem wybrać odpowiedni materac? Podczas doboru należy wziąć pod uwagę wagę, wiek, wzrost, właściwości skóry śpiącego oraz ewentualne schorzenia kręgosłupa. Do niedawna mówiło się o tym, iż osoby o większej wadze powinny wybierać materace bardziej twarde, natomiast lżejsze – bardziej miękkie materace. Obecnie wybierają odpowiedni materac, bierze się pod uwagę tak zwaną ergonomię spania. Na nią składa się z kolei pozycja śpiącego oraz ułożenie kręgosłupa śpiącego w danej pozycji. 

    Osoby, które zwykle śpią na boku, powinni mieć takie zagłębione ramiona oraz biodra, aby ich kręgosłup tworzył linię prostą. Z kolei u osób sypiających na plecach, biodra winny się tak zapaść, aby kręgosłup patrząc na niego z boku tworzył krzywą linię, na kształt litery „S”. 

    Dobierając materac należy sprawdzić jego twardość. Jeśli leżąc na wznak, jesteśmy w stanie bez problemu wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy oznacza to, iż jest on za twardy. Z kolei jeśli wsunięcie dłoni sprawia spore trudności, oznacza to, że materac jest z kolei zbyt miękki. W przypadku zbyt dużej twardości materaca, krew nie ma szans na swobodny przepływ w miejscach ucisku co zmusza do częstej zmiany pozycji a mięśnie pleców i karku zamiast należycie odpoczywać, zostają zmuszone do pracy aby utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Z kolei przy materacu zbyt miękkim, ciała zapada się i potrzeba znacznego wysiłku do zmiany pozycji, a mięśnie aby zrekompensować brak wsparcia dla kręgosłupa, muszą znów pracować. Taka noc raczej nie przynosi poczucia wypoczynku a i bóle kręgosłupa mogą się nawet nasilić nie mówią o tym, iż szanse na ich zminimalizowanie są praktycznie żadne. 

  Zwyrodnienie kręgosłupa – najczęstsza przyczyna bólu

    Biorąc pod uwagę wzrost, należy zapewnić sobie materac, który z każdej strony będzie o 10 centymetrów dłuższy. Duże znaczenie podczas doboru materaca ma również wiek. Jest to szczególnie ważne dla osób w podeszłym wieku, które znacznie więcej czasu spędzają w łóżku i są narażone na powstawanie odleżyn. Dla takich osób zalecane są materace o elastyczności punktowej. Kieszeniowe dla osób cięższych, lateksowe dla lżejszych oraz termoplastyczne dla osób z odleżynami. Ostatecznego sprawdzenia materacu dokonujemy przez zbadanie w pozycji na boku, ucisku na kość biodrową oraz ramienną. W tym wypadku powinniśmy czuć pełen komfort użytkowania. 

    Dla osób mających wady postawy, materace powinny być tak dobierane, aby dopasowywały się do ich sylwetki. Muszą wyróżniać się doskonałą elastycznością punktową. Z kolei ci, którzy cierpią na tak zwany „wypadający dysk”, powinni wybierać materace nieco twardsze, zapewniające im dobre, stabilne podparcie. Decydując się na materac, winniśmy wybierać te, które mają jak najwięcej stref. Dzięki temu zyskujemy jak najlepsze dopasowanie, lepszy komfort spania oraz znacznie lepsze właściwości rehabilitacyjne. Obecnie można zakupić materace 1-, 3-, 5- oraz 7-strefowe. Do wyboru są również materace o różnym stopniu elastyczności. Najtańsze to te typu bonell o elastyczności płaszczyznowej. Nie dopasowują się one jednak do ciała tak dobrze jak materace punktowe, bowiem pod ciężarem osoby śpiącej odkształcają się w kierunku najcięższego punktu. Dużą elastycznością punktową charakteryzują się natomiast materace typu kieszeniowego, lateksowe oraz wykonane z pianek i materiałów termoplastycznych. Mówi się o nich, iż spełniają właściwości rehabilitacyjne, bowiem najlepiej dopasowują się do krzywizn ciała. 

    Mając na uwadze własną anatomię oraz wiedzę na temat tego, jakie materace znajdują się na rynku, dużo łatwiej zapewnić sobie sen, który nie tylko będzie odpowiednio relaksujący, ale z pewnością nie przysporzy dolegliwości bólowych ze strony układu ruchu, natomiast osobom, które cierpią z powodu wad kręgosłupa, zapewnią odpowiednie właściwości rehabilitacyjne. 

  Rehabilitacja dyskopatii
Leave a reply