Jedną z metod leczenia schorzeń kręgosłupa jest operacja. Ze względu na jej inwazyjność, trzeba bardzo poważnie zastanowić się nad słusznością jej wykonania i wdrożyć najpierw inne opcje takie jak fizjoterapia. Prawidłowo przeprowadzona może pomóc uniknąć zabiegu. Dowiedz się, dlaczego operacja nie powinna być Twoim pierwszym wyborem i na czym polega nieoperacyjne leczenie kręgosłupa.

Operacja kręgosłupa – tak czy nie?

W przypadku schorzeń kręgosłupa operacja jest ostatecznością. Oznacza to, że podjęcie decyzji o jej wykonaniu powinno nastąpić wówczas, gdy wszystkie inne metody leczenia (takie jak ćwiczenia, terapia manualna, fizykoterapia) nie pomogły. Bardzo często dobrze zaplanowana i przeprowadzona fizjoterapia pozwala bowiem uniknąć zabiegu operacyjnego. Jeśli nie – pomaga chociaż zmniejszyć ból i ułatwić codzienne funkcjonowanie pacjentowi, który na niego czeka.

Leczenie kręgosłupa Warszawa – gdzie się zgłosić?

W naszym Centrum Rehabilitacji mamy zawsze na uwadze to, że każdy przypadek jest zupełnie inny. Proponujemy i przeprowadzamy kompleksową fizjoterapię składającą się z terapii manualnej, ćwiczeń i fizykoterapii. Ponadto, jeśli sytuacja tego wymaga – kierujemy pacjenta na konsultację neurochirurgiczną. Dzieje się to na przykład wtedy, gdy pacjent ma podejrzenie dużej przepukliny uciskającej nerwy rdzeniowe, która powoduje nie tylko ból w samym kręgosłupie, ale również na poziomie stopy.

Fizjoterapia jako nieoperacyjne leczenie kręgosłupa

Współczesna fizjoterapia daje ogromne pole do leczenia różnych schorzeń. W gabinetach fizjoterapeutycznych jednym z najczęściej występujących jest dyskopatia i związana z nią przepuklina. W przypadku choroby krążka międzykręgowego bardzo ważna jest normalizacja działania układu nerwowego, który w związku uciskiem przepukliny na nerwy, jest w stanie zbyt częstej gotowości. Metodą, która jest w tym przypadku najbardziej pomocna to metoda Ackermanna.

  Leczeniu dyskopatii

Ćwiczenia, masaż, terapia manualna, ale również zdrowie psychiczne

Tytuł tego akapitu powinien tak naprawdę zaczynać się od zdrowia psychicznego. Bo to właśnie ono warunkuje naszą chęć do podjęcia ćwiczeń czy wybrania się do  fizjoterapeuty. Ponadto w bardzo dużym stopniu może warunkować nasilenie bólu. Badania pokazują, że długotrwały stres lub zła kondycja psychiczna powodują, że dolegliwości bólowe są o wiele bardziej dotkliwe. Można więc pokusić się o nieco wygórowane i traktowane z przymrużeniem oka stwierdzenie, że dbałość o swoją psychikę należy do metody nieoperacyjnego leczenia kręgosłupa.

Jednak nie zapominajmy o tak ważnym aspekcie jakim jest aktywność fizyczna. Nie tylko taka, którą możemy podjąć samodzielnie, a więc jazda na rowerze, basen czy bieganie, ale również ta w postaci kinezyterapii. Ćwiczenia dostosowane do konkretnego schorzenia, mogą znacznie zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie kręgosłupa.

Masaż i terapia manualna

Masaż i terapia manualna to również nieoperacyjne leczenie kręgosłupa. Choć masaż nie likwiduje przyczyny problemu, to doskonale radzi sobie z jego skutkami w postaci silnego napięcia mięśniowego. Masaż leczniczy, masaż tkanek głębokich czy delikatne rozluźnianie mięśniowo-powięziowe przeprowadzane wymiennie lub osobno (co pozostaje do decyzji fizjoterapeuty), skutecznie likwidują zrosty mięśniowe, poprawiają ślizg między powięzią a mięśniem, a także rozluźniają tkanki.

Do terapii manualnej zaliczamy nie tylko masaż, ale również szereg innych metod takich jak:

  • metoda McKenzy’ego,
  • manipulacje kręgosłupa,
  • techniki osteopatyczne,
  • metoda Mulligana.

Fizjoterapia to podejście kompleksowe, operacja – lokalne

Choć takie schorzenie jak przepuklina jest wyraźną przyczyną wielu dolegliwości bólowych i ograniczeń, to trzeba pamiętać o tym, że i za jej powstaniem stoją pewne czynniki, np. dysfunkcje mięśni i powięzi. Diagnostyka fizjoterapeutyczna może pomóc dotrzeć do pierwotnego źródła problemu, natomiast postępowanie operacyjne – zlikwiduje tylko to ,,środkowe”.

  Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Zobacz również:

Leave a reply