Sakralizacja to wada wrodzona kręgosłupa, która polega na całkowitym bądź częściowym zespoleniu (upodobnieniu się) piątego kręgu lędźwiowego z kością krzyżową. Wada tak objawia się większą sztywnością odcinka lędźwiowego, czasami może powodować niewielkie dolegliwości bólowe. Chociaż w badaniu diagnostycznym napotkanie takiego opisu często przeraża pacjentów, to tak naprawdę jest to niewielka anomalia, która przeważnie nie przeszkadza w życiu codziennym, a jedynie stanowi różnicę od ogólnie przyjętego schematu.

Sakralizacja może jednak wpływać na zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, co w przyszłości może objawiać się niewielkim bólem bądź ograniczoną sprawnością kręgosłupa.

sakralizacja rehabilitacja

Zmniejszone możliwości ruchowe kręgosłupa w przypadku sakralizacji wynikają z tego, iż ostatni kręg lędźwiowy zrastając się z pierwszym kręgiem krzyżowym ogranicza liczbę swobodnie poruszających się kręgów skutkując kompensacyjnym zwiększeniem ruchomości odcinka lędźwiowego, który w tym wypadku będzie się składał z czterech kręgów zamiast z pięciu. Ostatecznie dochodzi do większego obciążenia kręgosłupa, co powoduje dolegliwości bólowe oraz może skutkować zaburzeniami czynnościowymi. Mimo, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa ze względu na swoją budowę jest bardzo mocny, to jednak dźwiga potężny ciężar. Wystąpienie w tym odcinku takiej wady nie musi przyczyniać się do niekorzystnych skutków, jednak zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnień bądź pogłębiania się dolegliwości ze strony kręgosłupa, które już występują. Ból, który odczuwa pacjent spowodowany jest w tym wypadku uciskiem na nerwy międzykręgowe.

Osoby, które cierpią na tę wadę wrodzoną, powinny unikać przeciążania kręgosłupa. Niewskazane jest dźwiganie ciężarów, praca w pozycji pochylonej, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej a także należy unikać sytuacji, które wymagają nadmiernego prostowania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Czynniki, które mogą nasilać dolegliwości bólowe bądź powodować ujawnienie się ich, to noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz nadwaga. Sakralizacja stanowi jeden z czynników predysponujących do wystąpienia schorzenia znanego jako kręgozmyk patologiczny.

  Nieoperacyjne leczenie kręgosłupa
Leave a reply