Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego rozwijają się wiele lat. Najczęściej są wynikiem naturalnego procesu starzenia stawu. Niestety niektóre osoby mają pewne tendencje genetyczne do wcześniejszego pojawiania się uszkodzeń chrząstki stawowej. U części pacjentów jej zużycie jest wynikiem różnorodnych chorób ogólnoustrojowych. Dużą rolę odgrywają tu także urazy nawet te sprzed lat np. skręcenia stawu czy złamania w obrębie kończyny dolnej.

      Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego często dają o sobie znać niespodziewanie. Niejednokrotnie pacjent nie zauważa pierwszych symptomów, a ból, czyli najważniejszy sygnał alarmowy pojawia się, dopiero gdy chrząstka jest już bardzo zużyta. Najczęściej zwyrodnienia dotyczą osób starszych, niemniej jednak w wyniku różnych czynników mogą pojawić się już dużo wcześniej.

  zwyrodnienie kolana fizjoterapeuta 

  Jak rozpoznać zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego? Kiedy zgłosić się do lekarza? Jednym z pierwszych objawów może być uczucie porannej sztywności, które ustępuje po rozchodzeniu. Taka sztywność może pojawiać się także, kiedy długo przebywamy w jednej pozycji np. w czasie siedzenia za biurkiem. Uszkodzenie chrząstki powoduje także zmniejszenie ruchomości stawu.

      Zazwyczaj proces ten następuje stopniowo, a pacjent zauważa, że kolano nie pracuje prawidłowo. Na początku dochodzi do ograniczenia końcowego zakresu ruchomości, co zauważalne jest w czasie kucania czy siedzenia z maksymalnie zgiętymi kolanami. Pacjent może zauważać także, że staw nie prostuje się do końca w czasie chodzenia. Wraz z rozwojem zwyrodnienia zazwyczaj ograniczenie ruchomości postępuje, co coraz bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego mogą powodować także zaburzenie osi kończyny. Pacjenci często zgłaszają się do nas, ponieważ zauważyli „skrzywienie kolana”. W zależności od tego, która część chrząstki ulega największemu uszkodzeniu, możemy zaobserwować koślawienie lub szpotawienie stawu.

  Trzaskające biodro

ból kolana podczas biegania

      Często pacjenci dowiadują się o zmianach zwyrodnieniowych, kiedy po dłuższej przerwie rozpoczynają intensywne treningi. Po wysiłku pojawia się opuchlizna, ograniczenie ruchomości i ból, który przechodzi po kilkudniowym lub kilkutygodniowym odpoczynku. Kiedy choroba stawu rozwija się, dolegliwości występują coraz częściej nawet w czasie codziennych czynności. W miarę upływu czasu ból może rozprzestrzeniać się, obejmować nie tylko okolicę stawu kolanowego, ale także udo i łydkę. W okresach zaostrzeń, a także w zaawansowanych zmianach pacjent utyka w czasie chodzenia, co czasami wymaga odciążania kolana za pomocą kul łokciowych. Dodatkowo coraz częściej pojawiają się trzaski i krepitacje w czasie ruchu kolana.

      Co zrobić, kiedy zauważycie pierwsze objawy zmian zwyrodnieniowych kolana? Po pierwsze, należy udać się do ortopedy, który wykona zdjęcie RTG i na podstawie badania klinicznego ustali plan leczenia. Następnie niezbędny jest kontakt z fizjoterapeutą. Pamiętajcie, że choroba zwyrodnieniowa to schorzenie postępujące. Im szybsza diagnoza, tym większa szansa na spowolnienie zmian.

rehabilitacja kolan warszawa

       W czasie rehabilitacji staramy się przywrócić ruchomość stawu, poprzez wprowadzanie różnorodnych technik manualnych. Wiele z nich pacjent może stosować także w domu. Dodatkowo uczymy ćwiczeń wzmacniających osłabione mięśnie. W procesie leczenia zwracamy uwagę także na inne stawy kończyny dolnej, ponieważ zaburzenia biomechaniczne w obrębie bioder i stóp mają bardzo duży wpływ na staw kolanowy.

 

Ewelina Prekiel Rehabilitacja Warszawa

EWELINA PREKIEL

FIZJOTERAPEUTKA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu.


Umów wizytę ONLINE

więcej informacji…

SPECJALIZACJA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu:

  • terapia kręgosłupa
  • rehabilitacja po urazach
  • rehabilitacja po operacjach
  • rehabilitacja sportowa
  • rehabilitacja w stanach ostrych
  • profilaktyka, terapia funkcjonalna

WYKSZTAŁCENIE

Magister fizjoterapii 

 

KURSY I SZKOLENIA

  • Studia magisterskie i licencjackie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie: wydział Rehabilitacji, kierunek Fizjoterapia
  • Certyfikowany terapeuta metody Kaltenborn-Evjenth
  • Szkolenie IAOM – International Academy of Orthopedic Medicine (Międzynarodowa Akademia Medycyny Ortopedycznej)
  • Szkolenie Manipulacji Powięziowych wg Luigi Stecco
  • Metoda FDM (Fascial Disorder Model)
  • Metoda PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation)
  Kolana koślawe, kolana szpotawe

Ewelina Prekiel Rehmedis

Leave a reply