Złamanie ręki to uraz w wyniku którego dochodzi do częściowego lub całkowitego przerwania ciągłości kości na poziomie ramienia, przedramienia, nadgarstka lub dłoni. Może on dotyczyć każdego, jednak najczęściej dochodzi do niego u sportowców, dzieci i osób starszych. Bezpośrednią przyczyną złamania ręki jest upadek na rękę lub wypadek komunikacyjny. Jakie są objawy tego urazu i jak przebiega rehabilitacja?

Przyczyny złamania ręki

W przypadku kończyny górnej największym ryzykiem złamania obarczone są kości długie, np. kość ramienna czy promieniowa, a także niewielkie i delikatne kości, np. należące do nadgarstka lub paliczki. Jedną z najczęstszych przyczyn złamań jest upadek na wyprostowaną rękę powodujący złamanie kości łódeczkowatej. Z kolei silne uderzenie ramienia o podłoże np. podczas intensywnego uprawiania sportu może skutkować złamaniem kości ramiennej.

W przypadku osób starszych dużym zagrożeniem jest okres zimowy i związane z nim oblodzone chodniki. Niekontrolowane poślizgnięcie się w połączeniu z osłabionym aparatem kostnym seniorów bardzo często skutkuje urazem kości. Narażone są na niego również dzieci, u których rozwój kostny wciąż trwa, a jego siła nie jest w pełni wykształcona.

Złamanie ręki – objawy

Pierwszym objawem w przypadku złamania ręki jest silny ból. Dotyczy on przede wszystkim miejsca, w którym doszło do urazu i może nasilać się przy próbie poruszania kończyną lub samoistnie. Kluczowe jest to, aby przed wizytą u lekarza (która powinna odbyć się jak najszybciej) całkowicie odciążyć rękę, np. za pomocą chusty.

Złamanie ręki objawia się również zasinieniem, a nawet pojawieniem się krwiaka, który jest wynikiem przerwania naczyń krwionośnych przez odłamki kości. Oprócz tego pacjenci obserwują:

  • obrzęk, który może rozprzestrzeniać się również do okolicznych tkanek,
  • znaczną tkliwość w miejscu złamania,
  • zwiększoną ciepłotę skóry,
  • znaczne ograniczenie ruchomości w stawie,
  • zaburzenia czucia, które są niepokojącym objawem wymagającym konsultacji z neurologiem.
  Zapalenie kaletki promieniowo-dwugłowej

Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, dochodzi również do przerwania ciągłości skóry i uwidocznienia i wystawania kości. Zarówno ten rodzaj urazu, jak i złamanie z przemieszczeniem mogą powodować deformację kości. W wyniku tego kończyna wygląda nienaturalnie, a jej kształt znacząco różni się od zdrowej ręki.

Rehabilitacja po złamaniu ręki

Mimo że złamanie ręki jest powszechnym urazem, to rehabilitacja powinna być odpowiednio zaplanowania i przeprowadzona. Nieprawidłowy zrost kości lub zaniechanie ćwiczeń może w przyszłości skutkować poważnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu kończyny, a nawet częściową niepełnosprawnością.

Rehabilitacja po złamaniu ręki powinna odbyć się jak najwcześniej, przy czym jest to twierdzenie względne. Każdy rodzaj złamania powinien być bowiem rozpatrzony indywidualnie. Jednak z reguły delikatne ćwiczenia kończyny można rozpocząć już kilka dni od usztywnienia ręki. Dotyczą one oczywiście miejsc nieustabilizowanych, których ruchomość jest kluczowa dla funkcjonowania miejsc urazowych. Na przykład jeśli do złamania doszło w obrębie ramienia, pacjent powinien wykonywać ćwiczenia w obrębie nadgarstka, palców, a także w obrębie stawu łokciowego.

Rehabilitacja po ściągnięciu opatrunku gipsowego

Po okresie usztywnienia kończyny, a więc po zdjęciu opatrunku gipsowego rehabilitacja opiera się w głównej mierze na ćwiczeniach tego obszaru, który uległ złamaniu. Celem rehabilitacji jest wówczas poprawa ruchomości osiągana dzięki:

  • ćwiczeniom wspomaganym, np. zgięcie i wyprost nadgarstka przy pomocy fizjoterapeuty,
  • następnie ćwiczeniom czynnym – pacjent sam (lub ewentualnie przy pomocy drugiej ręki) wykonuje wskazane ćwiczenia,
  • w późniejszym etapie ćwiczeniom ze stopniowo wzrastającym oporem.

We wzmocnieniu mięśni pomocna jest elektrostymulacja, czyli zabieg z zakresu fizykoterapii. Wdrażane są również odpowiednie techniki terapii manualnej takie jak mobilizacja stawów i masaże.

Zobacz również:

Leave a reply