Jak leczy się przepuklinę krążka międzykręgowego – Rehmedis

Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego.

         Fizjoterapia, leczenie farmakologiczne, terapia manualna to nieinwazyjne opcje leczenia przepukliny krążka międzykręgowego. Kiedy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, stosuje się leczenie inwazyjne, takie jak zabieg chirurgiczny.

     Jedną z najczęstszych chorób związanych z bólem mięśniowo-szkieletowym jest przepuklina krążka międzykręgowego z towarzyszącym bólem w dotkniętym obszarze kręgosłupa. Jednym z pierwszych i najczęstszych powodów pójścia do gabinetu fizjoterapeutycznego jest uśmierzanie bólu. Uważa się, że 60-80% populacji borykało się z takimi problemami w pewnym momencie swojego życia, a prawie 90% populacji ma zmiany zwyrodnieniowe dysku w różnego stopnia

        Dolny odcinek lędźwiowyjest najczęściej dotknięty przepuklinami kręgosłupa (w tym dyskopatie L4/L5, które stanowią 56% wszystkich dyskopatii oraz dyskopatie L5/S1, które stanowią 41% wszystkich dyskopatii). Ten obszar kręgosłupa podlega największym przeciążeniom i służy jako przejście między znaczną ruchomością odcinka lędźwiowego a ograniczonym zakresem ruchu kości krzyżowej. Korzenie nerwowe nerwu kulszowego wyłaniają się z obu wcześniej opisanych segmentów i kontrolują unerwienie całej tylnej strony kończyny dolnej, w tym czynności takie jak stanie i chodzenie, długotrwały nacisk na nerw kulszowy może mieć poważny negatywny wpływ na jakość życia.

Budowa krążka międzykręgowego

Każdy krążek międzykręgowy składa się z dwóch części:

  • gruby włóknisty pierścień włóknisty na zewnątrz,
  • jądro miażdżyste, które ma bardziej żelową strukturę.
  •  

krążek międzykręgowy kręgosłupa

      U zdrowych osób dyski są pełne, mocne i dobrze nawodnione, ale wraz z wiekiem stopniowo odwadniają się i spłaszczają, co powoduje, że stajemy się coraz niżsi – nasz wzrost może być zmniejszony nawet o 7 cm.

Zwyrodnienie krążka międzykręgowego ma kilka przyczyn.

Teraz wiemy, że degeneracja dysku to złożony i wieloczynnikowy proces, który obejmuje:

  • predyspozycje genetyczne – wstępne badania sugerują związek między genami kodującymi kolagen I, IX i XI a ryzykiem przepukliny kręgosłupa.
  • czynniki środowiskowe związane z pracą, stylem życia i urazami.
  Zawroty głowy od kręgosłupa

      Z punktu widzenia biomechaniki człowiek jest istotą przystosowaną do ruchu i aktywności, a chrząstka w stawach obwodowych i krążkach kręgosłupa jest odżywiana tylko podczas ruchu, ponieważ brakuje im własnego układu krwionośnego.

    W efekcie każda długotrwała pozycja statyczna przyczynia się do zwiększenia odwodnienia, czyli odwodnienia krążka. Brak ruchu powoduje również pogorszenie aparatu stabilizacji mięśni kręgosłupa i zmniejszenie napięcia spoczynkowego głębokich mięśni stabilizujących. W rezultacie każde przeciążenie lub niewłaściwe podnoszenie może skutkować uszkodzeniami dysku. Otyłość i prowadzenie pojazdów są również powiązane z rozwojem dyskopatii.

 

Objawy przepukliny krążka międzykręgowego

      Uszkodzenie dysków może przebiegać bezobjawowo lub powodować specyficzny ból. Oto niektóre z najczęstszych objawów związanych z dyskami:

  • ból pleców, często problem z wyprostowaniem się, zmianą pozycji
  • W okolicy kręgosłupa występuje ograniczenie ruchu i wzrost napięcia mięśniowego.
  • mrowienie do pośladka, często do kończyn aż do stóp
  • specyficzne ułożenie miednicy (skręcenie jej na bok (tz. Shift)
  • w stanach zaawansowanych osłabienie siły mięśniowej, niedowład kończyny
  • W staniach ostrych, ból przy kichaniu, kaszlu, ból wybudzający w nocy, silny ból poranny zaraz po wstaniu z łóżka.

mrowienie do nogi ból kręgosłupa

      Ten dyskomfort może promieniować do otaczających tkanek, w zależności od jego położenia i nasilenia. Dyskopatie szyjne mogą powodować ból głowy, łopatki i kończyny górnej, podczas gdy ucisk na nerwy z odcinka lędźwiowo-krzyżowego może powodować dyskomfort w pośladkach i nogach. Długotrwały dyskomfort może skutkować osłabieniem i atrofią mięśni obsługiwanych przez dotknięty korzeń nerwu.

 

Etapy uszkodzenia krążka międzykręgowego

      Przepuklina w krążku międzykręgowym może rozwijać się stopniowo lub niespodziewanie (w wyniku nieoczekiwanego urazu).

Ta choroba przebiega przez 3 etapy:

Etap 1: Wypuklina, powodując niewielkie uszkodzenie pierścienia włóknistego, zniekształcenie obrysu dysku przez przerwania pierścienia. Już w tej fazie wypuklina, nie musi ale może podrażniać struktury w kanale (oponę rdzenia, zchyłek nerwu)

Etap 2: Przepuklina, dochodzi do przerwania pierścienia włóknistego, jądro miażdżyste wystaje do kanału kręgowego, wywierając nacisk na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe.

Etap 3: Sekwestracja – Jądro miażdżyste wydostaje przez przerwany pierścień i jego fragment wpada do kanału kręgowego.

wypuklina przepuklina sekwestr dysku leczenie

 

Jak wygląda leczenie przepukliny krążka międzykręgowego?

Leczenie nieinwazyjne

  Kręgosłup - zasady ergonomii

      W fazie bardzo ostrej stosuje się leczenie farmakologiczne, dlatego lekami z wyboru są leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leki o działaniu rozluźniającym mięśnie. W pewnych okolicznościach do leczenia podaje się opioidy.

     Fizjoterapia celowana, poprzedzona miękką terapią manualną chorego obszaru, jest wskazana w celu przywrócenia funkcji dysku, poprawy zakresu ruchu oraz optymalizacji chorego obszaru. W drugiej fazie są to ćwiczenia dla wzmocnienia siły i stabilności mięśni wokół kręgosłupa oraz uniknięcia nawrotów dyskopatii. Należy podkreślić, że skuteczne ćwiczenia to te które są dobrane indywidualnie do typu uszkodzenia, możliwości pacjenta, etapu leczenia i wielu innych czynników. Największym błędem są samowolne ćwiczenia, które pacjent może znaleźć w internecie i niemal zawsze kończą się kolejnym stanem ostrym i pogorszeniem uszkodzenia.

      Jako uzupełnienie terapii zalecany jest trening aerobowy z niewielkim obciążeniem, np. chodzenie interwałowe. Edukacja postawy i poprawa ergonomii pracy, które są podstawą profilaktyki wtórnej w dyskopatii, są równie ważne jak ćwiczenia.

Zabiegi inwazyjne:

Operacja

       Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów lub zmiany na poziomie dysku postępują, rozważa się leczenie inwazyjne:

      Stabilizacja czyli zespalanie kręgosłupa. Chirurdzy używają śrub i płytek do połączenia dwóch (lub więcej) kręgów. W trakcie zabiegu usuwane są również struktury, które uciskały nerwy. Ta procedura skutecznie łagodzi silny ból pleców, ale także przyczynia się do szybkiego zwyrodnienia dysku powyżej i poniżej poziomu zespolenia.

Mniej inwazyjne techniki chirurgiczne obejmują:

  • discektomia – podczas której usuwane są wszystkie części uszkodzonego krążka;
  • foraminotomia – podczas której usuwana jest tylko część krążka uciskającego nerwy;
  • laminektomię – podczas której usuwa się wyrostki kolczyste i więzadło żółte w celu poszerzenia kanału kręgowego;
  • zastąpienie dysku sztucznym implantem, który poprawia mobilność.

    Ponieważ nasze kręgosłupy słabną, a nowoczesny styl życia jest dla nich szczególnie szkodliwy, wszyscy jesteśmy narażeni na urazy dysku, niezależnie od wieku czy płci.

   Ruch w dowolnej formie, regularny i fizjologiczny – to najważniejsza i najlepsza rzecz, jaką możemy dla siebie zrobić. Wszyscy musimy ćwiczyć, ponieważ jest to najlepsze lekarstwo, którego nie można zastąpić.

  Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Ważna wskazówka

    W przypadku pojawienia się objawów, należy udać się do specjalisty, gdyż ignorowane dolegliwości lub nieprawidłowo leczone mogą bardzo szybko postępować. Nie ma drogi na skróty, nie ma cudownych metod terapii. Leczenie fizjoterapeutczne kręgosłupa to proces, gdzie poza badaniem obrazowym istotna jest diagnostyka kliniczna przeprowadzana w gabinecie oraz indywidualnie dobrane formy terapii do danego pacjenta i jego choroby. Wtedy można liczyć na skuteczne wyleczenie.

  Cały proces leczenia polega na ścisłej współpracy fizjoterapeuty z pacjentem, dostosowaniu wszelkich czynności i procedur na każdym etapie leczenia. Często wymaga to zmian nawyków i dostosowania indywidualnie określnych zasad postępowania w życiu codziennym pacjenta. 

Rehmedis-rehabilitacja-kręgosłupa-warszawa


Leczenie w REHMEDIS


Umów wizytę ONLINE

Kilka powodów, dlaczego warto skorzystać z naszych usług:

Doświadczeni specjaliści

Nasz zespół to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, najwyższymi kwalifikacjami zawodowymi oraz pracujący uznanymi i przede wszystkim skutecznymi metodami leczenia.​


Precyzyjne procedury

Etapy leczenia dzielimy na trzy części: diagnostyka, likwidacja bólu, stabilizacja. Procedury postępowania są precyzyjnie dostosowane do pacjenta.

Często poświęcamy dodatkowy czas na analizę problemu, wewnętrzne konsultacje, aby jak najskuteczniej pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia.​​


Najskuteczniejsze metody fizjoterapii

W naszym postępowaniu każdy krok jest przemyślany, a jego efekty dokładnie przewidziane, co daje nam bardzo dobre rezultaty leczenia.

Pracujemy nowoczesnymi metodami fizjoterapii precyzyjnie dobranymi do choroby pacjenta na każdym etapie leczenia.


Komfort w standardzie

Zarówno zabiegi fizjoterapeutyczne jak rehabilitacja funkcjonalna (ćwiczenia) odbywają się w pojedynczych (jednoosobowych) salach rehabilitacyjnych, gdzie przebywa tylko jeden pacjent i fizjoterapeuta.

Gwarantuje to pacjentowi najwyższy komfort i bezpieczeństwo, zapewnia intymność i wygodę.​


Dodatkowe zabiegi w cenie jednej wizyty

Fizykoterapia, kinesiotaping czy suche igłowanie to zabiegi, za które pacjent nie dopłaca.

Cena zabiegów jest zawsze stała, bez dodatkowych kosztów. Dla nas liczy się efekt leczenia, dlatego dokładamy wszelkich starań i środków by skutecznie pomóc pacjentowi.


Stała dyspozycja fizjoterapeuty

Monitorujemy, kontrolujemy i dokumentujemy cały proces leczenia, analizujemy wyniki oraz przebieg terapii na każdym etapie.

Zapewniamy pacjentowi komfort i gwarantujemy stały kontakt z fizjoterapeutą przez 7 dni w tygodniu na każdym etapie rehabilitacji

Leave a reply