Przepuklina szyjna kręgosłupa to choroba krążka międzykręgowego kręgosłupa szyjnego i jest związana z zaawansowanych etapem dyskopatii. Jest to pęknięcie pierścienia włóknistego krążka w wyniku którego, jądro miażdżyste przedostające się na zewnątrz krążka i może powodować kompresję na nerwy rdzeniowe bądź oponę rdzenia kręgowego.

    Skutki takiej kompresji to nieprzewidywalny zespół objawów neurologicznych oraz napięciowych wynikających z zaburzenia przewodnictwa nerwowego. W zależności od wielkości przepukliny szyjnej, mogą pojawić się mniej lub bardziej uciążliwe objawy.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego

SPIS TREŚCI

  • Przepuklina szyjna – co to jest
  • Przyczyny przepukliny szyjnej
  • Przepuklina szyjna – objawy
  • Przepuklina szyjna – objawy neurologiczne
  • Leczenie przepukliny szyjnej
  • Czy przepuklina może się wchłonąć.
  • Rehabilitacja przepukliny prawda i mity

 

    Przepuklina szyjna potocznie nazywana jest „wypadnięciem dysku” szyjnego i stanowi blisko 40% wszystkich zdiagnozowanych przypadków przepukliny kręgosłupa. Objawy przepukliny dysku szyjnego często mylone są z innymi chorobami, jednak nie należy lekceważyć nawet najmniej bezbolesnych symptomów. Powikłania przepukliny szyjnej mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń.

Przepuklina szyjna – co to jest

    Przepuklina w odcinku szyjnym kręgosłupa to stan, w którym jądro miażdżyste krążka międzykręgowego przemieszcza się w kierunku kanału kręgowego, uciska włókna nerwowe i często worek oponowy rdzenia kręgowego. Powoduje ona różnorodne objawy neurologiczne. Przepuklina szyjna budzi szczególny niepokój ze względu na ryzyko uszkodzenia ważnych ośrodków w kanale kręgowym kręgosłupa szyjnego i powoduje ograniczenia i objawy neurologiczne.

Objawy przepukliny szyjnej pojawiają się stopniowo i pogarszają się w miarę „przemieszczania się” jądra w dysku, a jej dynamika jest zleżana od kierunku, typu uszkodzenia, rozmiarów czy segmentu na którym występuje. W przebiegu przepukliny szyjnej należy prowadzić specjalistyczne zabiegi fizjoterapeutyczne ze szczególnym uwzględnieniem kierunku, w którym uwypukla się przepuklina powodująca ucisk.

  Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego- dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?

 

przepuklina krążka szyjnego

Przyczyny przepukliny szyjnej

  • Utrata elastyczności krążka międzykręgowego.
  • Czynniki dynamiczne (urazy, mikrourazy) powodujące przerwanie pierścienia włóknistego.
  • Pozycje nawykowe zawodowe (praca siedząca) powodujące uwypuklanie krążek, aż do jego przerwania,
  • Mikrourazy i urazy przeciążeniowe, a także urazy spowodowane mechanicznymi, nagłymi i niekontrolowanymi ruchami szyi i głowy, takie jak urazy podczas przyspieszania i zwalniania lub tzw. urazy „whiplash” (np. w wyniku stłuczki samochodowej).
  • Przewlekła niestabilność i utrata ruchomości kręgosłupa szyjnego.
  • Zaburzenia równowagi mięśniowo-szkieletowej i nieprawidłowości postawy kręgosłupa szyjnego.
  • Zmiany zapalne, zwyrodnieniowe i reumatyczne struktur kostnych kręgosłupa szyjnego.
przepuklina szyjna rehabilitacja warszawa

przepuklina szyjna rehabilitacja

 

Przepuklina szyjna – objawy

    Przepuklina szyjna odcinka C6-C7 jest najczęstszą postacią przepukliny szyjnej, potem C5/C6. Bywa, ze można rozpoznać przepuklinę szyjną obejmującą więcej niż jeden segment. Objawy występują zazwyczaj tylko po jednej stronie. W wyniku przepukliny w odcinku szyjnym, jądro miażdżyste może ulec przemieszczeniu i uciskać korzenie nerwowe, powodując ból oraz często parestezje różnym charakterze i natężeniu. Często objaw ma swoje źródło bezpośrednio w miejscu ucisku. Może również promieniować do łopatki i obręczy barkowej wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych kończyny górnej.

    Pierwsze dolegliwości związane z bólem przepukliny szyjnej występują nieregularnie i nie powodują dużego obciążenia organizmu. Wraz ze wzrostem ucisku na rdzeń kręgowy lub nerwy rdzeniowe zwiększa się jego intensywność, a charakter zmienia się na ostry i piekący. Dodatkowo pojawia się sztywność w okolicy szyi i kręgosłupa szyjnego, ze stopniową utratą ruchomości kręgosłupa szyjnego, osłabieniem mięśni i pogorszeniem funkcji kończyny lub obu kończyn górnych.

    W zaawansowanych przepuklinach szyjnych dochodzi do dalszego wzrostu temperatury miejscowej kręgosłupa i deformacji kręgosłupa szyjnego oraz dominują objawy neurologiczne.

Przepuklina szyjna – objawy neurologiczne

 

wypadnięty dysk szyja

    Ostry i przeszywający ból promieniujący jest sygnałem znacznego zaawansowania przepukliny szyjnej. Na tym etapie oprócz bólu pacjenci mogą skarżyć się na powierzchowne zaburzenia czucia, takie jak drętwienie, mrowienie (przepuklina szyjna i drętwienie ręki to najczęstszy duet objawów neurologicznych przepukliny oraz niedowład (osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej)., tj. upośledzenie samokontroli ruchów oraz zdolności wyboru odpowiedniego tempa i celu ruchów, nieporadność w manipulowaniu przedmiotami, funkcjonalne zaniki mięśniowe spowodowane brakiem przewodzenia neurologicznego do kończyn górnych oraz ograniczona ruchomość kręgosłupa szyjnego. Powyższe objawy mogę występować pojedyncza lub może występować po kilka na raz.

  Praca w ogrodzie a ból kręgosłupa

    Przepuklina kręgosłupa szyjnego może objawiać się zawrotami głowy, przewlekłymi bólami głowy, omdleniami, migrenami, szumami w uszach, trudnościami z widzeniem i mową, nudnościami i wymiotami. W skrajnych przypadkach zdiagnozowana przepuklina szyjna z uciskiem worka oponowego może skutkować porażeniem lub paraliżem mięśni kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego, co może prowadzić do zaników mięśniowych i zmniejszenia obwodu mięśni kończyn górnych, często również objaw dotyczy potylicy powodując neuralgie potyliczną.

    W zaawansowanych przepuklinach szyjnych operacja uwalnia od ucisku na rdzenia kręgowy i może być jedynym wyjściem pacjenta do względnego powrotu do sprawności. Objawy neurologiczne przepukliny szyjnej należy odróżnić innych podobnych objawów które mają inną przyczyną tj. objawów mielopatii spondylotycznej szyjnej, zespołu cieśni nadgarstka, zaburzeń pracy stożka rotatorów, zespołu górnego otwory klatki piersiowej czy procesów nowotworowych. Objawy tych chorób są bardzo podobne, a leczenie przyczynowe zależy od prawidłowego i bardzo dokładnego rozpoznania.

Leczenie przepukliny szyjnej

    Znaczną większość przepuklin skutecznie leczy się metodami zachowawczymi. Odcinek szyjny jest specyficzny ze względu na dużą ruchomość, duży zakres ruchu w zgięciu, który w związku z przepukliną często jest niekorzystny, ponieważ warunki życia prowokują ten ruchu. Wielogodzinna praca biurowa, pochylanie się do monitora, klawiatury, korzystanie ze smartfona, czytanie dokumentów, książek itd. W rehabilitacji przepukliny często w pierwszym okresie wykorzystuje się pracę mające na celu naprzemienną trakcje i kompresję dysku w celu optymalizacji jego pracy oraz przywróceniu mechanicznej funkcji krążka. Taka praca zmniejsza ucisk (często wspomagana jest farmakologią). W Rehmedis stosujemy wiele metod fizjoterapii dostoswanych do indywidualnych przypadków i są to m.in. metody PIR, techniki terapii powięziowej, miękkich technik terapii manualnej, osiowych pozaosiowych technik trakcyjnych, wspomagamy się kinesiotapingiem.

Uwaga: Pacjent z przepukliną krążka nie może mieć wykonywanych zabiegów manipulacyjnych (tzw. potoczne nastawiania, metody kręgarskich, chiropraktycznych, itp.), jest to bardzo niebezpieczne i niemal zawsze powoduje konsekwencje, często nieodwracalne.

    Podczas rehabilitacji pacjent zmienia nawyki, które wcześnie są indywidualnie określane, dba o odpowiednią regeneracje. Kiedy już objawy wynikające z kompresji uszkodzonego krążka ustaną, drugim etapem jest neurostabilizacja funkcjonalna. Bardzo specyficzna, kierunkowa i indywidualna praca w postaci specjalistycznych ćwiczeń, mających na celu poprawę reakcji neurologicznej na szybkość napięcia mięśniowego mięśni antagonistycznych do kierunku ucisku przepukliny. W skrócie ćwiczenia mające przyspieszyć priorytet odruchowy na wybraną grupę mięśniową. Celem tego jest poprawa automatyzmu napięciowego, który chroni kręgosłup szyjny przed ponowną kompresją krążka na struktury nerwowe.

  Shift kręgosłupa lędźwiowego - stan ostry i wymuszone skrzywienie boczne kręgosłupa

rehabilitacja przepukliny warszawarehabilitacja szyja kręgosłup

Rehabilitacja neurostabilizacyjna kręgosłupa szyjnego przy użyciu lasera

 

Czy przepuklina może się wchłonąć

     Przepuklina może się zmniejszyć, może całkowicie zniknąć dzięki makrofagom czyli komórkom żernym, które traktują przepuklinę jak ciało obce i ją niszczą. Nigdy nie ma na to gwarancji przed przystąpieniem do rehabilitacji, jednak jeśli objawy kliniczne rokują na poprawę, to zawsze warto poddać się profesjonalnej rehabilitacji.  Często jest cienka granica miedzy operacją a dobrze rokującą rehabilitacją przepukliny i ostateczną decyzję musi podjąć pacjent, uwzględniając wszystkie za i przeciw. Oczywiście zawsze w takiej sytuacji należy konsultować kierunek leczenia z różnymi specjalistami, zwłaszcza jeśli jest mowa o metodach neurochirurgii kręgosłupa.

 

Rehabilitacja przepukliny prawda i mity

  • „Wypadnięty dysk” to potoczna nazwa przepukliny. Dysk nie wypada i nie da się go nastawić.
  • Ilość wody nie ma wpływu na nawodnienie krążka.
  • „Uczucie trzasków” w szyi nie jest trzaskiem z dysków, nic się nie łamie, nic się nie przestawia.
  • Można nie mieć urazów, wypadków a kręgosłup może mieć bardzo dużą przepuklinę.

Zobacz również:

Leave a reply