Zespół mięśnia gruszkowatego. Przyczyną zespołu mięśnia gruszkowatego jest wzmożone jego wzmożone napięcie, które powoduje bóle w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pośladków. Często ten objaw jest mylony z objawem rwy kulszowej. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż pod powszechnie używaną nazwą rwa kulszowa kryje się wiele zespołów, które w konsekwencji doprowadzają do podrażnienia nerwu kulszowego i wystąpienia jego stanu zapalnego.

Zespół mięśnia gruszkowatego

Aby wyobrazić sobie mechanizm podrażnienia, należy odnieść się do anatomii.
Mięsień gruszkowaty jest umiejscowiony pod mięśniem pośladkowym wielkim. Przyczepia się na powierzchni miedniczej kości krzyżowej i biegnie do wierzchołka krętarza większego. Mięsień gruszkowaty wykonuje rotacje zewnętrzną kończyny dolnej. Nerw kulszowy wnika bezpośrednio w mięsień gruszkowaty, anatomia przebiegu nerwu kulszowego może się u każdej osoby różnić. Wzmożone napięcie mięśnia powoduje zaburzenie funkcjonowania nerwu kulszowego i pojawienia się objawów bólowych.

zespół mięśnia gruszkowatego

zespół mięśnia gruszkowatego

Objawy napięciowe mięśnia gruszkowatego  

Nadmierne napięcie mięśnia doprowadza do ucisku nerwu kulszowego i zmniejszeniu krążenia w nim krwi. Nerw przestaje być zaopatrzony w składniki odżywcze, dochodzi do ograniczenia odpływu krwi z tego obszaru i obrzęku nerwu. Stan ten doprowadzić może do degeneracji i uszkodzenia nerwu oraz ograniczenia odżywiania struktur, które są unerwiane przez ten nerw.

Objawy podrażnieniowe – mechaniczne.
Często przyczyną objawów jest podrażnienie mechaniczne, np. podczas pozycji siedzącej na twardym siedzisku, kiedy jesteśmy skręceni lub siedzimy z nogą na nodze. W takim przypadku jesteśmy przechyleni a ciężar ciała oparty jest na jednym pośladku. Taka pozycja może podrażniać lub nasilić objawy bólowe. Predyspozycje do tego zjawiska mają przede wszystkim osoby szczupłe.

Zespół mięśnia gruszkowatego – rehabilitacja

Dolegliwość powinna być przede wszystkim dokładnie zdiagnozowana. Tak jak pisaliśmy wcześniej, często jest mylona z klasyczna rwą kulszową. W stanach ostrych często wykonuje się iniekcje w okolicy nerwu kulszowego lekiem przeciwzapalnym na wysokości jego przebiegu przez mięsień gruszkowaty. Takie iniekcjewykonuje się pod kontrolą USG. Jednak 90% przypadków pomaga rehabilitacja, stretching mięśnia, techniki terapii manualnej, techniki mięśniowo-powięziowe, neuromobilizacje. Dodatkowo koryguje się niekorzystne nawyki ergonomiczne, które spowodowały dolegliwość, aby objaw już nie powrócił.

  Sakralizacja

Często objaw podrażnieniowy przechodzi w stan przewlekły. Czym dłużej się utrzymuje, tym trudniejsze jest leczenie, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć rehabilitację.

Zobacz również:

Leave a reply