Objaw mylony z rwą kulszową – zespół mięśnia gruszkowatego

Objaw mylony z rwą kulszową – zespół mięśnia gruszkowatego

Mięsień gruszkowaty

    Przyczyną zespołu mięśnia gruszkowatego jest wzmożone jego wzmożone napięcie, które powoduje bóle w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pośladków. Często ten objaw jest mylony z objawem rwy kulszowej. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż pod powszechnie używaną nazwą rwa kulszowa kryje się wiele zespołów, które w konsekwencji doprowadzają do podrażnienia nerwu kulszowego i wystąpienia jego stanu zapalnego. 

    Aby wyobrazić sobie mechanizm podrażnienia, należy odnieść się do anatomii.
    Mięsień gruszkowaty jest umiejscowiony pod mięśniem pośladkowym wielkim. Przyczepia się na powierzchni miedniczej kości krzyżowej i biegnie do wierzchołka krętarza większego. Mięsień gruszkowaty wykonuje rotacje zewnętrzną kończyny dolnej. Nerw kulszowy wnika bezpośrednio w mięsień gruszkowaty, anatomia przebiegu nerwu kulszowego może się u każdej osoby różnić. Wzmożone napięcie mięśnia powoduje zaburzenie funkcjonowania nerwu kulszowego i pojawienia się objawów bólowych. 

Objawy napięciowe mięśnia gruszkowatego  
ból mięśnia gruszkowatego    Nadmierne napięcie mięśnia doprowadza do ucisku nerwu kulszowego i zmniejszeniu krążenia w nim krwi. Nerw przestaje być zaopatrzony w składniki odżywcze, dochodzi do ograniczenia odpływu krwi z tego obszaru i obrzęku nerwu. Stan ten doprowadzić może do degeneracji i uszkodzenia nerwu oraz ograniczenia odżywiania struktur, które są unerwiane przez ten nerw. 

Objawy podrażnieniowe – mechaniczne. 
    Często przyczyną objawów jest podrażnienie mechaniczne, np. podczas pozycji siedzącej na twardym siedzisku, kiedy jesteśmy skręceni lub siedzimy z nogą na nodze. W takim przypadku jesteśmy przechyleni a ciężar ciała oparty jest na jednym pośladku. Taka pozycja może podrażniać lub nasilić objawy bólowe. Predyspozycje do tego zjawiska mają przede wszystkim osoby szczupłe. 

Zespół mięśnia gruszkowatego – rehabilitacja   

    Dolegliwość powinna być przede wszystkim dokładnie zdiagnozowana. Tak jak pisaliśmy wcześniej, często jest mylona z klasyczna rwą kulszową. W stanach ostrych często wykonuje się iniekcje w okolicy nerwu kulszowego lekiem przeciwzapalnym na wysokości jego przebiegu przez mięsień gruszkowaty. Takie iniekcjewykonuje się pod kontrolą USG. Jednak 90% przypadków pomaga rehabilitacja, stretching mięśnia, techniki terapii manualnej, techniki mięśniowo-powięziowe, neuromobilizacje. Dodatkowo koryguje się niekorzystne nawyki ergonomiczne, które spowodowały dolegliwość, aby objaw już nie powrócił. 

    Często objaw podrażnieniowy przechodzi w stan przewlekły. Czym dłużej się utrzymuje, tym trudniejsze jest leczenie, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć rehabilitację.