Co to jest rwa barkowa? Rwa barkowa nie jest jednostką chorobową, a zespołem objawów, które dotyczą zarówno barku, jak i obszaru rozciągającego się między szyją a palcami ręki. Wyjściową do rozwoju rwy ramiennej jest m.in. dyskopatia i choroba zwyrodnieniowa, które prowadzą do ucisku na korzenie nerwowe, a to prowadzi do wielu dolegliwości. Na czym dokładnie polega rwa barkowa i jakie są jej przyczyny oraz objawy?

Co to jest rwa barkowa?

Rwa barkowa to zespół symptomów wskazujących na podrażnienie korzeni nerwowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, w wyniku czego zaliczana jest do korzeniowych zespołów bólowych. Ze względu na jej charakterystyczne objawy (m.in. rwący i promieniujący do kończyny ból) jest ją względnie łatwo rozpoznać, jednak niezbędna jest diagnostyka. Kluczem do rozpoznania rwy ramiennej są badania obrazowe w postaci rezonansu lub RTG, które po pierwsze – uwidoczniają ewentualny ucisk nerwu, a po drugie – zobrazowują, jaka struktura bądź struktury go uciskają.

rwa barkowa

Co to jest rwa barkowa?

Rwa barkowa przyjmuje różne stadia rozwoju w zależności od nasilenia objawów. Jednak nie można lekceważyć nawet najbardziej łagodnych dolegliwości, ponieważ nie ma pewności, czy w przyszłości nie będą bardziej dokuczliwe. Zdarza się oczywiście, że neuralgia mija samoistnie, ale zawsze istnieje ryzyko jej nawrotu.

Leczenie rwy ramiennej rozpoczyna się oczywiście od znalezienia jej przyczyny. Najczęściej jednak wdraża się farmakoterapię, fizykoterapię, masaż, terapię manualną.

Rwa ramienna – przyczyny

Jedną z częstszych przyczyn rwy barkowej są zmiany zwyrodnieniowe, np. w postaci osteofitów. Te narośla kostne znajdują się bardzo często w pobliżu zakończeń nerwowych, które uciskają, co powoduje ból i dolegliwości ze strony układu nerwowego.  Inną, równie częstą determinantą rwy ramiennej jest dyskopatia szyjna. To choroba krążka międzykręgowego polegająca na wysunięciu się go poza obszar kręgu. Wysunięta część potocznie zwanego ,,dysku” uciska korzenie nerwowe. Nerwy mogą również zostać uciskane przez guzy w przebiegu choroby nowotworowej. Leczenie powinno wówczas odbyć się od wizyty u onkologa.

  8 mitów na temat kręgosłupa

Do innych przyczyn rwy ramiennej możemy również zaliczyć:

  • przeciążenia kręgosłupa związane m.in. z ciężką pracą fizyczną,
  • brak aktywności ruchowej na co dzień,
  • praca siedząca związana z długotrwałym utrzymywaniem odcinka szyjnego w jednej pozycji,
  • uraz w obrębie odcinka szyjnego,
  • wypadek komunikacyjny.

Rwa barkowa – objawy

W rwie barkowej obecne są takie objawy jak:

  • Nagły, rwący lub palący ból, który promieniuje do szyi ramienia, przedramienia, a nawet ręki, powodując mrowienie i drętwienie dłoni. W zależności od miejsca ucisku nerwu może również przechodzić do łopatki i klatki piersiowej. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas aktywności fizycznej oraz kichania lub kasłania. Pacjentom towarzyszy również ból nocny i poranny zaraz po przebudzeniu. W zaawansowanym stadium rwy barkowej dolegliwości mają charakter stały.
  • Osłabienia siły mięśniowej związanej przede wszystkim z uciskiem na nerw zaopatrującym ruchowo dane mięśnie. Początkowo pacjent ma problem z motoryką kończyny górnej, np. utrzymaniem przedmiotu. Jest to objaw, którego nie można bagatelizować, ponieważ niepodjęcie leczenia rwy barkowej może skutkować nawet zanikiem mięśnia.
  • Osłabienie czucia, które podobnie jak w przypadku osłabienia mięśnia jest związane z uciskiem nerwu. Podczas diagnostyki czucia (drapanie, szczypanie, smyranie) zmysł ten badany jest obustronnie w tym samym czasie. Odczucia pacjenta po stronie zajętej są zdecydowanie inne (słabsze, mniej wyraźne) niż po stronie zdrowej.
  • Pogorszenie koordynacji ruchowej w obrębie kończyny górnej.

Dolegliwości dotyczą zwykle jednej strony ciała (rwa barkowa prawostronna lub lewostronna). Schorzenie rzadko kiedy występuje po obu stronach.

Zobacz również:

Leave a reply